1 Aralık Dünya Aids Günü

1 Aralık Dünya AIDS Günü, 1988 yılında başlamış olup her yıl anılmaktadır. Amaç ise HIV enfeksiyonuna, yayılımına ve hastalığa yakalanan hastaların varlığına vurgu yapmak ve bilinirliği arttırmaktadır. Kısacası bir farkındalık oluşturmaktır.

Bu amaç uğrunda hükümetler, sivil toplum örgütleri ve bireyrel çeşitli farkındalık programları oluşturmaktadır. Ayrıca her yıl bir tema oluşturulmakta ve her yılın temesına uygun projeler üretilmektedir.

Geçmişten günümüze birçok kişinin ölümüne neden olan Aids, 2017 yılı itibariyle 28.9 milyon ile 41.5 milyon kişi aralığında bir ölüme yol açıtğı kaydedildi. Ayrıca günümüzde HIV ile yaşayan 36.7 milyon kişi bulunuyor. Bunun yanı sıra hem bilinçlenmenin artması hem de çeşitli tedavi süreçleri ile birlikte ölüm hızı azalış göstermektedir.

Dünya Aids Gününün Tarihçesi

Öncelikle 1987 yılında James W. Bunn ve Thomas Netter tarafından oluşturulan kamu bilgilendirme görevi devamında beğenilerek her 1 Aralık’da hatırlatılması gereken bir gün haline geldi.

İlk 2 yılında çocuk ve gençler üzerinde duran program, yaşla ilgili olmadığı ve her yaştan insanın yakalanabileceğini ortaya koyan eleştiriler aldı. Devamında ise aids, bir aile hastalığı olarak tanınmaya başlandı.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir