14 Yaşında App Store’a Uygulama Verdi

“İstedikten sonra hiçbir şey imkansız değildir “ sözünün örneğini 8. sınıf ilköğretim öğrencisi olan Dağhan Ege Koç adlı genç vermiştir. Dağhan Ege Koç geçen yaz tatilinde katıldığı Dünyanın en iyi oyun geliştirme ve programlama akademik kurumlarından olan Stanford Üniversitesi’nin iki haftalı ID Tech kampına katılarak oldukça başarılı bir işe imza attı.

Dağhan burada oyun yazılımları üzerine çalışmış ve kendini bu konuda bu kurs sayesin de oldukça geliştirerek gerçek anlamda üstün bir başarı sağlamıştır. Dağhan, burada öğrendikleri ile “Endlees Runne” türün de iki boyutlu bir oyun geliştirerek gerçekten harika bir başarıya imza atmıştır. Dağhan, bu tarzda oyununu geliştirerek adını da “ My Planet Nedds Me”  koyduğu oyunu 5 Nisan 2013’de  Apple’ye sunan Dağhan’ın bu oyunu ilk aşamada resim ve bilgilerin doğruluğu denendi. İkinci aşamada ise, Apple yetkileri tarafında oynanarak denendi ve başarılı bulunarak RTÜK’ün onayını da alarak “ My Planet Nedds Me” oyununu İnternetten 0.99 dolar bedeller indirilmeye başlanmıştır.

Dağhan, daha okuma bilmeden küçük yaşlarda bu tarz oyunlara merakının olduğunu ve nasıl geliştirildiğini, yazılımlarının nasıl yapıldığını öğrenmek istediğini söyleyerek de bu işe olan merakının küçük yaşlarda başladığını belirtmiştir. Dağhan, “ Öncelikle Türkiye’de bir yerlerde staj yapmak istedim ama yaşımın küçük olduğunu söyleyerek beni geri çevirdiler. Bende bu düşüncemden geri adım atmadım ve bu yerde staj yapma imkanı buldum.Katıldığım bu kampta 13 yaş sınırı vardı ve kabul edildim. Bu oyunu da bu kurs sayesinde geliştirdim” diyerek, Ülkemizin aslında bu konularda daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizmiştir.

dağhan ege koç app store

Dağhan, henüz ilk öğretim çağında bu başarıyı sağlamıştır ve bu oyun tarzını daha da çok geliştireceğini söyleyerek Ülkemiz adına da ileride gerçekte iyi başarıla imza atabilir olması bizleri sevindirmektedir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir