Acı Ağız Sendromu Nedir ?

Acı ağız sendromu son yıllarda daha çok ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha çok orta yaş üzeri bayanlarda görülmektedir. Dilimizde bulunan tat papillaları denilen tat duyucukları ile birlikte tat alırız. Ortada herhangi bir tat yokken tat alındığından bahsediliyorsa tat almada bir sorun var demek demektir. Acı ağız sendromunda kişi ağzında yanma hissi, acı bir tat hisseder. Ama ağza dışarıdan alınan herhangi bir içecek veya yiyecek yoktur. Kişi olmaya bir acılığı hisseder. Kişinin olmayan bir acılığı almasına “acı ağız sendromu” yada “yanan ağız sendromu” denir.

Acı ağız sendromu iki şekilde görülmektedir. Ortada neden yokken ortaya çıkan acı ağız sendromu ile bir olaya bağlı olarak ortaya çıkan acı ağız sendromudur. Dil problemlerinde, diş eti rahatsızlıklarında, reflüde, tükürüğün yeterli olmaması durumunda ortaya çıkar. Acı ağız sendromu hiçbir neden yokken orta yaşın üstünde kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Ağızda gelişecek lan bir kanser, kanserli dokunun üzerine yerleşerek olan mikrobik ortam acı ağız sendromu oluşumuna neden olabilir. Ağzın herhangi bir yerinde olan kanser o bölgedeki yara ile birlikte, ağız dışarıdan gelen mikroplara açık olduğu için yaranın üzerine mikrobun yerleşmesine ve orada nahoş okulu maddelerin üretimine neden olur. Çok nadir olarak ağız boşluğundaki bir kanser acı ağız sendromuna neden olabilir.

acı ağız sendromu

Diş, diş eti, burun, dil, mide, akciğer hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan ya da alkol ve sigaraya bağlı olarak oluşan veya  vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan acı ağız sendromunun tedavisi mümkündür. Belli bir hastalığa bağlı olarak oluşan acı ağız sendromu yada yanan ağız sendromu tedavi edildiğinde kişiler tamamen iyileşebilir. Sebebi bilinmeyen acı ağız sendromu ise psikolojik sorunlardan kaynaklı olabilir. Beslenme önemli değildir. Limondan rahatsız olduğunu söylerken bazı ekşi gıdaları tüketirken herhangi bir yakınması olmayabilir. Bu nedenle de acı ağız sendromunu beslenme ile ilgisi yoktur. Özel bir diyet şekli yoktur. Fakat kişinin acı ve ekşiden uzaklaşması beklenebilir. Bu besinlerden uzak durması tavsiye edilir. Bunların dışında kişiye verilecek özel bir diyet yoktur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir