Acı Ağız Sendromunun Ortaya Çıkma Nedenleri ?

Acı ağız sendromu ortada herhangi bir gıda alımı olmaksızın kişinin ağzının acımasıdır. Acı bir tat, nahoş bir tat ağızda belirmektedir. Herhangi bir tat duyusunda değişikliği tatlı olmayan, ekşi olmayan diğer tatlar şeklinde ifade edilebilir. Acı ağız sendromunda kişiler, ağızda kötü bir tattan ve yanmadan şikayet ederler. Alkol, sigara kokusundan ve onun meydana getirdiği acıdan daha farklı bir acılıktır. Bu acılığın ifade şeklinin net bir tanımı yoktur. Hasta sadece ağzında kötü bir hissin olduğunu, acılık olduğunu ifade eder.

Acı Ağız Sendromu Nedenleri ve Acı Ağız Sendromu Tedavisi

Acı ağız sendromu hiçbir nedene bağlı olmaksızın genellikle orta yaş üzeri kadınlarda görülen bir hastalıktır. Diğer nedenlere bağlı olarak gelişen acı ağız sendromunda olduğu gibi özel bir tedavi şekli yoktur. Diş, diş eti iltihapları, dil enfeksiyonları, tükürüğün kötüleşmesi yada azalması, geniz akıntısı yada reflünün olması acı ağız sendromunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Alınan bazı ilaçlar ve vitamin eksikliğine bağlı acı ağız sendromu da yaşanabilir. Bu sebeplerin ortadan kaldırılması ile birlikte acı ağız sendromu da tedavi edilmiş olunur.

acı ağız sendromuBu nedenlerden herhangi biri kişide görülmüyorsa ama yine de kişi acı ağız sendromu yaşıyorsa o zaman sorun psikolojik nedenlere bağlı olabilir. Kişinin rahat olmaması, mükemmeliyetçiliği, planlı yaşamak istemesi, her şeyi yönetmek istemesi, her şeye sahip olma isteği ile birlikte gerçekleşmeyen bu istekleri karşısında bu kişinin birtakım vücut diliyle karşısındakine bazı anlatımlarda bulunma çabasıdır acı ağız sendromu. Psikolojik nedenli olan acı ağız sendromu ise birtakım antidepresan ilaçlar verilerek tedavi edilir. Birtakım kaygı giderici ilaçlar verilebilir. Ayrıca destek bir tedavi olarak B12, kişide demir eksikliği varsa demir ve B vitamini tedavisi ile hastaya yardımcı olunmaya çalışılır. Belli bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan acı ağız sendromunun tedavisi çok zordur.

Kişide vitamin yetersizliği varsa ağızda kötü tadın oluşmasına neden olabilir. Bu durumlarda dilin üstündeki pütürlük kaybolur ve dil dümdüz hale gelir. Bu nedenle de acı ağız sendromu orta çıkabilir.  Özellikle B 12 ve demir eksikliğinde bu durum ortaya çıkmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir