Ağız İçi İltihabı

Öncelikle ağız içi iltihaplarının ikiye ayrıldığını belirtelim. Eğer ki ağız içi iltihabı ağızda bulunan çeşitli hastalık ve nedenlerden kaynaklanıyorsa birincil, ağızda meydana gelmeyen diğer hastalıklardan meydana geliyorsa ikincil olarak tanımlanır. Sizlere bu yazıda ağız içi iltihap çeşitlerinden ve bu çeşitler hakkında temel bilgilerden bahsedeceğiz.

Ağız İçi İltihabı Çeşitleri

Ağız Nezlesi: Kişilerde görülen ağız içi iltihapları arasında en çok görülen ve içlerinde en zararlı olanıdır. Ağız içinde bulunan çeşitli bakterilerin kişiye hastalık bulaştırma kabiliyeti kazanmasından sonra meydana gelir. Genellikle yetersiz beslenme sonucunda veya çocuk hastalıkları (kızamık, suçiçeği, vb.) sürecinde görülür. Aşırı sıcak yiyecekler, sigara ve yüksek ateş de bu iltihabın çıkmasına neden olabilir.

Eksüdahlı Ağız İçi İltihabı: Mukoza üzerinde meydana gelir ve beyaz rengi ile bilinir. Bu tip iltihabın meydana gelmesindeki nedenler yukarıda ağız nezlesi ile saydığımız nedenlerle aynıdır. Çeşitli kimyasal madde kaynaklı zehirlenmelerde bu iltihabın oluşmasına neden olabilir.

Ülserli Ağız İçi İltihabı: Büyük salgınlar sonucunda meydana gelir. Yukarıda saydığımız ağız nezlesi ve eksüdalı ağız içi iltihabından daha etkili ve ağır bir iltihaptır. Ağzınızda ağrı ve şişkinlik meydana gelirken sarımsı bir görünüm de oluşturur.

Kangrenli Ağız İçi İltihabı: Ülserli ağız içi iltihabı sonucunda gerekli tedavi izlenmediğinde meydana gelir ve son evresini oluşturur. Son evre olan kangrenli ağız içi iltihabında dokunun öldüğü görülmektedir.

Kanamalı Ağız İçi İltihabı: Ağız içerisinde meydana gelen çeşitli kanamalar sonucunda oluşan bir ağız içi iltihap türüdür. Bunun dışında çeşitli hastalıkların ( kanda pıhtılaşma sorunu, karaciğer veya damarda görülen rahatsızlıklar, zehirlenme, vb.) başlangıcında büyük rol oynuyor.

Aftlı Ağız İçi İltihabı: Virüs bulaşması sonucunda bireylerde ve çocuklarda görülür. En çok hamilelerde ve sindirim sorunu olanlarda görülmektedir. Ayrıca kesin olmamakla birlikte çeşitli besinlere karşı alerji sonucunda oluştuğu da çeşitli uzmanlar tarafından söyleniyor. Hastalık görüldüğünde öncelikle kişide ateş yükselir ve titreme görülmeye başlar. Sonrasında da ağız boşluğu içerisinde sıvı dolu kabarcık çeşitleri olarak ortaya çıkar. Hastalığın iyileşmesi yaklaşık olarak 7-14 gün arası sürmektedir. Tedavide çeşitli antibiyotikler ve gargara tedavisi ön plandadır.

Ağızda meydana gelen ağız içi iltihaplarını sizler için ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Umarız yardımcı olabilmişizdir. 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir