Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

agiz-kokusu-neden-olur-tedavisiAğız kokusu, her bireyin en çok korktuğu sorunlardan biridir. Zira, ağız kokusu olan bir birey; iş hayatında, eğitim hayatında, toplumun her alanında ya da özel yaşantısında çok ciddi sorunlar ile karşılaşır. Bu nedenle de, doğru bir şekilde ağız ve diş bakımının yapılması, ağız kokusundan korunmak ya da ağız kokusu genetik bir sorun ise, bunu önlemek için çalışmalar da bulunmak oldukça mühim bir konudur.

Bu bağlamda, ağız kokusu sorunları bulunan takipçilerimiz için 3 farklı diş uzmanı/doktoru ile yapmış olduğumuz söyleşiler neticesinde, ağız kokusunu nasıl önleriz? Sorusuna cevap olarak bazı bilgiler derledik. Sizler de bu bilgiler ışığında hareket ederek, var olan ağız kokusunu giderme ya da önleme şansına sahip olabilirsiniz. Aşağıda 3 temel madde bulunmaktadır. Bu 3 madde, sizlere doktor tavsiyesi olmadan genel olarak sunabileceğimiz tavsiyeler olmaktadır.

1) Düzenli Diş Fırçalama Alışkanlığı

Ağız kokusu sorunu olan bireylerin en büyük hatası, yeterince diş fırçalama alışkanlığına sahip olmamalarıdır. Öyle ki, düzenli olarak diş fırçalamak, düzenli olarak besin tüketimi sağladığımız ağzımız ve dişimiz için çok önemlidir. Aksi halde, tükettiğimiz besinlerden kalan artıklar, zaman içerisinde oluşan bakteriler ve benzeri durumlar, kalıcı bir ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle de, gün içerisin de aşırı bir besin tüketimi olmamış ise, en az 3 kere dişlerimizi günün belli saatlerinde fırçalamalıyız.

2) Diş Kontrolü ve Diş Doktoru Korkusu

Bilindiği üzre, bir çok birey diş doktoruna karşı bir korku duygusuna sahiptir. Bu çok yanlıştır. Nitekim, diş doktorları ile barışık olmak ve düzenli olarak dişlerimizin kontrolünü sağlatmak çok mühimdir. Zira, dişlerimiz içerisinde; bizden bağımsız ve/veya genetik açıdan oluşan sorunlar neticesinde ağız kokusu olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak diş ve ağız kontrolü, bakımı sağlamamız gerekebilir.

3) Tüketilen Besinlerde Seçici Olmak

Ağız kokusunda ki en temel sebeplerden biri de tüketilen besinlerin karışık olması, ağır besinler olması ya da koku etkisi fazla olan besinler olmasıdır. Bu tür besinlerin tüketiminde olabildiğince seçici olmalı, dikkat etmeli ve akabinde iyi bir diş bakımı, diş fırçalaması yapmalısınız. Aksi halde, bilinçsiz tüketilen besinler; zaman içerisin de ağız kokusuna neden olmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir