Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız ve diş sağlığı en önemli sağlık konularından biridir. Dişlerimizi kolay bir şekilde kaybedebilir ama geri kazanmamız imkansızdır. Bu yüzden iyi bir şekilde bakım yapın ve güzelliğinizin bir parçası olduğunu unutmayın!

Ağız kokusu da ağız sağlığı içerisinde yer alan günlük sıkıntılara yol açan önemli bir sorundur. Kimse toplum içerisinde ağız kokusu yüzünden mutsuz olmak ve rahat davranamamak istemez. Bu yüzden ağız kokusu sorununu bir an önce çözmeliyiz. Ama nasıl ?

ağız kokusuBilge Kalemi olarak ağız kokusunu gidermenin yollarını araştırdık ve siz değerli kullanıcılara sunuyoruz.

  • Karanfil: Asırlardır kullanılan ve ağız kokusuna en ucuz çözüm olarak bilinen karanfil çiğnemek sizin ağız kokunuzu anında yok edecektir.
  • Dilinizi de fırçalayın: Ağız kokusunun en büyük nedenlerini araştırılırken fırçalanmayan dilin büyük bir sorun olduğu anlaşılmıştır. Genellikle dişimizi fırçalar ve çıkarız. Dilimizi fırçalamaya zaman ayırmayız. Ama uzmanlar dilin üzerinde kalan bakterilerin ağız kokusu sorununda baş rolü oynadığını savunuyor.
  • Yoğurt: Yoğurt, ağız kokusuna karşı koyan çok önemli bir besindir. Zaten yoğurdun faydasını saymakla bitiremeyiz ama, ağız kokusuna da karşı koyması onu daha da önemli kılıyor. Özellikle sabahları…
  • Bol bol su için: Gün içinde tükrüksel bir koku ağzınızdan dışarı çıkar ve hem sizi hem de çevrenizdekileri rahatsız eder. Bol su içtiğiniz taktirde bu kokudan kurtulmuş olursunuz. Gerçekten etkili bir yöntemdir.
  • Tarçın: Yukarıda dilinizdeki bakterilerden kurtulmak için dişinizi de fırçalamanız gerektiğini söylemiştik. Tarçınlı gıdalar tüketmek ya da tarçın çiğnemek de bakteriler ile mücadele de oldukça etkilidir.
  • Uzun süre aç kalmayın: Uzun süreli açlıklar sonucunda mideden gelen koku sizi zor durumda bırakacaktır. Bu yüzden her zaman çantanızda atıştırmalık bir şeyler bulundurmanızda yarar var.
  • Midede bakteri: Midenizde çeşitli bakteri oluşumları olabilir. Bu da ağız kokusu sorununa yol açar. Bir an önce tedavi olmanızda yarar var.
  • Sakız: Son olarak hemen hemen herkesin kullandığı bir çözüm olan sakız çiğnemek kısa süreli olarak sizi kurtaran bir yöntemdir. İçeriğinde bulunan çinko sayesinde ağız kokusunu durdurur.

Ağız kokusu basit bir sorun olsa da toplum içerisinde sizi çok zor durumda bırakabilir. Ağız kokusu sorunun çözümüne yönelik makalemizin faydalı olmasını umuyoruz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir