Ağız Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Ağız sağlığı, her bireyin düzenli bir şekilde dikkat etmesi gereken önemli konulardandır. Dişlerin beyaz olması sağlımız açısından son derece önemlidir. Herkes dişlerinin beyaz olarak kalmasını ister. Diş yüzeyinde  leke oluşmaması için dişin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Dişin beyazlığını korumak için içerisinde çinko klorür içeren ağız gargaraları kullanılmalıdır. Bu gargaralar hem ağız kokusunu giderir hem de bakteri plağını temizlerler.

Sağlıklı ağız bakımı için günde en az iki defa fırçalanmalıdır. Diş fırçalama işleme iki dakika olmalıdır en az. Fırça her yüzeye en az beş defa sürülmelidir. Sadece diş fırçalamak yetmez. Mikroorganizmalar diş aralarına yerleşir bu yüzden bu aralar diş ipi ile temizlenmelidir. Ağız gargaraları ile bu iş daha da pekiştirilmelidir. Böylece dilin altı ve dilin üstü ayrıca yanaklarda komple temizlenmelidir. Bu işlem günde iki kere yapılırsa ağız sağlığı çok iyi seviyede olur.

ağız sağlığı

Ağız kokusu büyük bir sosyolojik problemdir. İnsan ağzının koktuğunun  farkına varmaz ve çevresindekiler bunu söyler. Bunun olmaması için ağız bakımımıza dikkat etmemiz gerekir.

Diş eti hastalıklarını önlemek içinde ağız bakımı yapmak oldukça önemlidir. Diş fırçalanmalı diş ipi aralar temizlenmelidir. Ve ağız gargarası yapılmalıdır. Gargara otuz saniye kadar yapılmalıdır. İyice köpürtülmelidir. Ayrıca ağız gargarasından sonra ağız, su ile yıkanmamalıdır. Gargarın etkisi uzun süreli devam olarak devam etmesi sağlanmalıdır. Bu sebepten gargaradan sonra su ile yıkamak uygun değildir.

Diş çürükleri ağızda görülen çok ciddi hastalıklardandır. Mikroorganizmalar şekeri asite parçalayarak asitin minenin sert yüzeyini parçalamasına neden olur. Dişlerde önce beyaz leke oluşur ve mikroorganizmalar giderek o lekeyi oyarak dişin yok olmasına neden olur. Flor mikroorganizmalara karşı son derece önemli bir maddedir. Florür ağız gargarası içinde de olmalıdır. Dişler daha dirençli olur. Bu da çürümeyi zorlaştırır. Kullandığımız diş macunlarının içinde florür olması da oldukça önemlidir.

Ağız sağlığı için diş fırçalamak yeterli değil. Florür diş minelerine uygulanmalıdır. Diş macunu dişlerin her yerine ulaşmaz sadece yüzeyi temizler. Esas hastalık iki dişin birbirine birleştiği yerde başlar. Bu yüzden diş aralarının temizliğine çok dikkat edilmelidir. Ağız bakımı çok önemlidir. Bu yüzden temizliğine dikkat edilmelidir. Ağız sağlığı için düzenli temizliğe önem verin.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir