Ağızda Yara Nasıl Oluşur ?

Tıp içerisinde “aft” olarak isimlendirilen ağır yaraları ağız içerisinde oluşan çeşitli yaralardan oluşmaktadır. Ağız içerisinde; dil, diş eti ve en çok yanak ve damaklarda görülen yaralar kişinin birçok sorun yaşamasına yol açar. Bunların başında yeme içme sorunu sonrasında da konuşma sorunu gelmektedir.

Candida albicans” ismiyle bilinen ve ağızda bulunan bir bakteridir ve ağız yaralarının baş rolünü oynar. Tabi ki bağışıklık sistemine takılmadığı zamanlarda. Her zaman olmamasının nedeni bağışıklık sistemimizin bizi korumasından kaynaklanıyor.

Ağızda Yara Çıkmasının Nedenleri

  • ağızda yara çıkması Candida albicans bakterisiStres: Stres çağımızın hastalık tetikleyicisi haline gelmiştir. Aft oluşumunda da en önemli nedenlerden biridir. Stres sonucunda bireyin bağışıklık sisteminde zayıflama ve direncinin kırıldığı gözlemlenmektedir. Bunun sonucunda da aft oluşumuna rastlanır. Bayanlarda özellikle adet döneminde stres bağlantılı aft oluşumuna çokça rastlanılır.
  • Besinler: Yediğimiz her besinin ağız sağlığımız üzerinde etkisi vardır. Ağız sağlığı açısından özellikle sert yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Çünkü sert yiyecekler özellikle damak ve yanak bölgesinde tahrişe yol açar. Bununla birlikte çok sıcak veya acı besinler tüketilmesi sonucunda da aft oluşumuna rastlanmaktadır.
  • Diş Bakım Ürünleri: Ağız ve diş sağlığının en önemli koruyucuları bazen zarar verici de olabiliyor. Özellikle diş macunu içerisinde bulunan ve köpük oluşumunu sağlayan -sodyum lauryl sülfat- maddesi aft oluşumunu tetikler. Bu nedenle diş macunun içeriğinde fazla bulunmamasına özen gösterebilir ve bu yönde diş macunu seçiminizi yapabilirsiniz.
  • Diğer Nedenler: Ağız yaralarının diğer nedenleri arasında Behçet Hastalığı, vitamin eksikliği ya da çok fazla C vitamini tüketimi, vücutta demir eksikliği ve sigara bağımlılığı gösterilebilir.

Ağızda yara yukarıda sayılan çeşitli nedenler sonucunda çıkar. Çok fazla tetikleyici bulunması iyi bir ağız bakımı gerektirdiğini ve hem besinleri hem de bakım ürünlerini iyi bir şekilde analiz edip seçmemiz gerektirdiğini açık bir şekilde gösteriyor.

Ağız bakımı çok erken yaşlardan başlayarak ömrünüzün sonuna kadar gitmelidir. Şu an genç olup önem vermeyenler her şeyin kendi kendine geçmesi bekleyip olağan görenler ileride dişlerinden teker teker vedalaşırken çok fazla pişmanlık duyacaklardır. Bu yüzden erken yaşlarda diş sağlığınıza dikkat edin ve çocuklarınıza çok erken yaşlarda bu bilinci ve alışkanlığı kazandırın.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir