Ağrı Kesiciler Ne Zaman ve Nasıl Kullanılmalı?

0
1069

Sağlıklı bir insanın vücudunda herhangi bir yeri ağrımaz. Ancak bedenimizi bir yere çarptığımızda ya da yaraladığımız da, bir yerimiz kırıldığında o bölgede akut ağrı oluşur. Bu ağrı türü vücudumuzun ağrıyan bölgesinde bir sorun oluştuğunu anlatan bir ağrıdır ve o bölgedeki yaralanma ya da kırık tedavi edildiğinde ağrıdan da kurtuluruz. Böyle bir ağrı çekerken yaralanmış bölgeyi tedavi ettiğimiz halde ağrımız hala dinmiyorsa yaralanmanın türüne göre doktorumuzun önereceği ağrı kesiciyi yine bize söylenildiği şekilde kullanmalıyız.

agri-kesicinin-yan-etkileri

Her insanın bünyesi ve bedeni farklı çalıştığı ve ağrıya, acıya, ilaca verdiği tepki farklı olduğu için kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmak bedenimize zarar verebilir. Bu nedenle mutlaka doktorların bize uygun gördüğü ilaçları yine doktor kontrolünde ve bize söylenildiği şekilde kullanmalıyız. Eğer bize verilen ilaçtan bir fayda görmediysek yine doktorumuza danışarak farklı bir ilaç isteyebilir, rahatsızlığımızla ilgili daha kapsamlı bir araştırma yapılmasını isteyebiliriz. Ancak başka insanların söyledikleriyle hareket etmemeliyiz. Çünkü bir kişinin kullandığı ilaç başka bir insana zararlı olabilir, o ilacın yan etkileri olabilir ya da o ilaç bize uygun olmayabilir. Bunu da ancak doktorlar bilebilir.

agri-kesici-kullanmak

Akut ağrılar haricinde bir de kronik ağrılar vardır ki bu ağrılar şiddetli, uzun süreler geçmeyen, ilaç içsek dahi bazen bizi çok zorlayan ağrılardır. Çürük dişler, böbrek ve eklem iltihaplarının neden olduğu ağrılar ya da migren bu türe girmektedir. İltihapların neden olduğu ağrılar da çok şiddetlidir ve hem ağrı kesici hem iltihap kurucu ilaçları birlikte kullanmak gereklidir ancak yine bu ilaçları doktor kontrolünde ve bize uygun görüldüğü şekilde kullanmamız gerekmektedir. Örneğin bir kişiye 500 mg lık bir doz yeterli gelirken diğer bir kişiye 1000 mg lık bir doz ağrı kesici ya da iltihap kurutucu gerekebilir. Bunun kararını da gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ancak doktorlar verebilir. Yine bir rahatsızlığımız için kullandığımız bir ilacı herhangi bir başka rahatsızlığımız için de kullanamayız. Çünkü ağrı kesiciler içerdikleri etken maddeler nedeniyle sürekli kullanıldığında bağışıklığa da neden olabilirler. O nedenle çok dikkatli kullanmakta, gereksiz kullanımlardan kaçınmakta fayda vardır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz