Ağrılar Neden Gece Artıyor ?

Hastalıklar ve ağrıların gece yoğunlaştığını birçoğunuz yaşamıştır. Baş ağrısı, diş ağrısı vb. ağrılar gece neden yoğunlaşır ? Nedenini biliyor musunuz ? Bilge Kalemi olarak bu durumun asıl nedenini araştırdık. Merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Bel ağrısı, diş ağrısı, baş ağrısı ve romatizmal ağrıların gece artmasının sebebi, vücudumuzun gece ile gündüz arasındaki çalışma sistemidir. Organların gündüz çalıştığı performans ile geceleyin de çalışmazlar. Onların da dinlenmesi gerekir ki bu da geceleyin sağlanır. Bunun sonucunda da aşağıda saydığımız nedenler oluşmuş olur.

Aslında tıp alanında bilgili olan uzmanlara göre ağrı hastalığın iyi bir ön habercisidir. Yani vücut sizi uyarır ve önlem almanızı ister. Ağrılar da özellikle geceleri dayanılmaz bir hale ulaşırlar. Bunun çeşitli nedenleri vardır.

Fonksiyonlara Yönelik Nedenler

ağrılar neden gece artarGün içerisinde güneş ışığı ve dinlenmenin ardından tüm vücut fonksiyonları gerektiği gibi çalışmaya başlar. Vücudun gereksinimlerini büyük ölçüde karşılayan bu fonksiyonlar gece ise gündüz çalıştığı gibi çalışamazlar. Vücudun birçok organı geceleyin kendini dinlendirmek ister ve performansı gündüze göre düşer. Bu yüzden gece ağrılara karşı daha az çalışan vücut daha fazla ağrı ile karşı karşıya kalır.

Vücudun Ağrıyı Daha Şiddetli Algılaması

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günün koşturmacası içinde vücut tam olarak ağrıyı algılayamaz. Ama gece olduğunda ve ortalık durulduğunda bu ağrı kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlar. Bu sadece ağrıda değil yorgunlukta da geçerlidir. Kişi spor yaparken ya da çalışırken yorulduğunu hisseder ama gece hissettiği yorgunlukla aynı olmaz. Gece çok daha fazla hisseder bunu. Nedeni ise birçok organın koşturmacadan kurtulduktan sonra kendini dinlenmeye almışken bir saniye ya her yerim ağrıyor benim demeye başlar ve ardından siz de vücudunuzun söylediklerini tekrar edersiniz.

Bu iki nedenden ötürü geceleyin ağrıların arttığını söyleyebiliriz. Bu nedenlerin dışında henüz kesinleşmemiş ve bilinmeyen nedenler de olabilir. Kişiye özgü nedenlerde olabilir. Psikolojik ve ruhsal tetikleyiciler de olabilir. Biz genel olarak herkesin yaşadığı ve nedeni olan bu iki önemli nedeni ele aldık.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir