Ahlak Sosyolojisi Nedir ?

Toplum bilimi yani sosyoloji bilim dalının disiplinlerinden biri olan Ahlak Sosyolojisi hakkında bilgiler vereceğiz. Ahlak Sosyolojisi; ahlaksal kavramları iyi bir şekilde inceleyen, ahlak tiplerinin özelliklerini ortaya koyan, ahlak hakkında yaşanmış önemli konu ve örnekleri ortaya çıkaran, toplum üzerindeki etkisini yorumlayan, ahlak eğitiminin ve ahlak üzerindeki etkisinin önemini irdeleyen bir sosyoloji disiplinidir.

ahlak sosyolojisiAhlak sosyolojisi sadece teorik açıdan konuya bakmaz. Aynı zamanda da pratik olarak konuyu irdeler ve topluma yönelik sonuçlarını da irdeler. Siyasi, sosyal ve etik konuları da derinlemesine inceleyerek ahlakın bu temeller üzerinde oynadığı rolü ortaya koyar. Bu sayede oldukça geniş bir yelpazeye yayılır.

Ahlak sosyolojisi toplum içinde var olan ahlaksal davranışların işlevlerini ve zaman içinde yaşamış olduğu değişimleri inceler. Aynı zamanda da bu değişimin nedenlerini ve getirdiği sonuçları ortaya koyar. Yani oldukça karmaşık ve çözümlemesi kolay olmayan çok yönlü konuları inceler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir