Ahşap Boyama Teknikleri

Transfer yapılacak resmin mutlaka renkli fotokopi olması gerekmektedir. Resmin renkli yüzeyi transfer tutkalı sürülerek ters çevirip kullandığımız ahşap obje üzerine yapıştırılır. Ve üstünü iyice sıvazlayarak hava boşluğunun kalmamasını sağlarız. En az iki ya da üç saat bekleriz. Daha sonra arkasında beyaz gördüğümüz yerleri kese yapar gibi bir sünger yardımı ile soyarız. Bu yöntem oldukça zordur ve yapılması uzun bir zaman alır. Bu yöntem transfer tekniği olarak bilinmektedir.

Günümüzde daha çok kolay transfer dediğimiz yöntem kullanılmaktadır. Hazır satılan transferlerin üzerindeki zar kaldırılarak tersten süsleyeceğimiz ahşap malzemenin üstüne yapıştırılır. Ellerimizle iyice yapışmasını sağlarız. İyice yapıştıktan sonra üzeri sünger ya da fırça yardımı ile ıslatılarak alttaki resmin görünmesini sağlarız. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey iyice yapışmasını sağlamak ve hava kabarcıklarının oluşmasını önlemektir. Her tarafı ıslatılan kağıt, bir iki dakika sonra bir köşesinden kaldırılarak yavaşça üsteki beyazlığı kaldırıp resmin görüntüsünü obje üzerinde görmeyi sağlamış oluruz.

Ahşap boyamada eskitme tekniğini uygulamak için önce objemizi uygun renkte boyarız. Bir tabağa eskitme malzemesi dediğimiz malzememizi dökeriz. Fırça ile bu eskitme boyayı tek yönde iz bırakmadan objemiz üzerinde gezdiririz.

Ahşap boyamada stencil tekniği ise hazır kesilmiş şablonlar yardımı ile yapılan tekniktir. Bu şablonlar çeşitli motiflerdedir. Çiçek motifi, futbol takımının arması, hayvan figürleri şeklinde çok çeşitli motifler ile bu şablonlar yapılır. Boyadığımız objenin üstüne stencil şablon yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey stencilin kaymamasıdır. Bunun için su bandı dediğimiz yapışmaz bantlar ile stencili sabitleyebiliriz. Bu bantlar boyayı kaldırmayan türden bantlardır. Stencil fırçalar ya da sünger fırçalar yardımıyla boyayı alarak motifin üstüne vurarak boya geçirilir. Çünkü git gel şeklinde yapılırsa boya içeri kayar ve şekil düzgün çıkmaz. İşlem bitince stencil yavaşça kaldırılır ve motifin yüzeyde çıktığını görürüz.

Dekupaj tekniğini ise yapıştırmak isteğimiz resimler sayesinde olmaktadır. Dekupaj tutkalı resmin arka yüzeyine ortadan yanlara doğru sürülür. Sonra kağıdı alıp yapıştırmak istediğimiz yüzeye hava kabarcığı kalmadan pürüzsüz bir şekilde resmin yapışmasını sağlarız.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir