Ahşap Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap boyama sanatına başlayacağımız zaman öncelikle temiz bir ürüne sahip olmamız gerekir. Ahşap malzememizi boyamaya başlamadan önce ahşap malzemenin üzerinde çivi izleri bulunabilir. Bu izler mutlaka ahşap macunu dediğimiz bir macun ile doldurulmalıdır. Dolgu macunu ile doldurduğumuz izler veya pürüzler kısa bir süre sonra kurumaktadır. Bu işlemden sonra zımparalama işlemine geçilir. Su zımparası dediğimiz kağıt şeklinde veya sünger şeklindeki zımpara yardımı ile ahşap malzememizin özellikle kesinti yerlerini kesik yerlerini zımparalarız ve pürüzsüz bir hale gelmesini sağlamış oluruz. Daha sonra zımparaladığımız objenin tozunu almamız gerekir. Ve artık bu işlemleri tamamladıktan sonra ahşap boyama işlemine geçilmektedir.

Denizcilik Müzesi ahşap boyama gemi

Ahşap boyama sanatında, boyaya başlarken fırçamızı mutlaka ıslatmamız gerekir. Ve objemizi gelgitler şeklinde ve düz yönlü olarak boyamamız gerekir. Fırçayı kalem gibi tutarak kolumuz hareket ettiği gibi elimizi de bilekten itibaren hareket ettirerek fırçaya bir hareket vermiş oluruz. Fırçada boyanın çok yüklü olmaması gerekir. Eğer boya fazla miktarda fırçada olursa ahşap malzememiz üzerinde fırça izleri oluşur. Bu da objenin pürüzlü hale gelmesine sebep olur. Bu durumu yaşamamak için boyayı fırçaya az miktarda alarak boyama işlemini gerçekleştirmemiz gerekir. Yaklaşık bir yarım saat içinde boyadığımız objemiz kurur. Bu kuruma işleminden sonra özellikle açık renk boya yaptıysak ikinci kat bir boya daha sürmemiz gerekir. Eğer ikinci kat boya işlemi yapacaksak kurumuş olan boyayı tekrar zımparalamamız lazım.

Ahşap boyama sanatında genellikle sıkıştırılmış fındık kabuğu türleri kullanılır. Bu malzemenin kullanılma sebebi boyayı çok güzel emerek rahatlıkla boyama yapılmasını sağlamaktadır. Masif türlü ahşaplar da satılmakla beraber, en çok tercih edilen ahşap türü, sıkıştırılmış fındık kabuğu ile yapılan ahşap türleridir.

Ahşap boyama satında kullanılan boyaların en önemli özelliği boyaların su bazlı olmasıdır. Ahşap boyama için kokusuz ve zararsız boyalar oldukları için su bazlı ahşap boyaların kullanımı tercih edilmektedir. Ayrıca çabuk kuruma gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Yağlı boyalar çok uzun sürede kuruduğu için kullanımı zor olmaktadır. Fırçanıza aldığınızda akışkan, rahat sürülebilir ve kokusuz boyalar ahşap boyama sanatı için ideal olan boyalardır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir