ahşap oyma sanatı

Ahşap oyma sanatı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.İnsanlar birçok saray ve tarihi yerlerde bu sanat sonucu ortaya çıkmış işlemeleri görmüştür.Farklı teknik ve çalışmaları ile oldukça geniş bir yelpazesi vardır.Günüzmüzde birçok kişi boş zamanlarında kendine hobi olarak seçmiştir.İnsanlar bu stresli ve hızlı dünya zamanından zar zor ayırdığı zamanını çeşitli huzur, mutluluk ve zevk alınacak hobilere yönelmektedir.

Ahşap oyma sanatını gruplara şu şekilde ayırabiliriz;

Derin Oyma: Koltuk ve sandık üzeri işlemeleri
Keserek Oyma: Sandalye sırtı
Üç Boyutlu Oyma: Heykel, müzik aleti
Bu sanatı para kazanma harici genel olarak hobi şeklinde yapanlar üçüncü grupta yer alır.Genelde bunu hobi şeklinde yapanlar at, gemi, sandal, arslan, kuş, güvercin vb. birçok üç boyutlu simgelere yönelirler.

Eğer araştırırsanız, ortaya çıkan eserlere şaşkınlıkla bakacaksınız.Ortaya inanılmaz hayalgücü gerektiren mekanizmalı eserler çıkmaktadır.Bunlar insanların dikkatini çekmekte ve insanları bu sanatı hobi şeklinde başlamaya yönlendirmektedir.Eğer sizde biraz araştırma yaparsanız evinizde kendinize küçük bir atolye oluşturur ve boş zamanlarınızda kendi hayalgücünüzle ortaya kendi eserlerinizi çıkartabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir