Akıllı Telefon Temizliği Nasıl Yapılır?

0
792

Teknoloji çağının en vazgeçilmez parçalarından biri olan ve gün boyu elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızın temizliğine ne kadar dikkat ediyoruz? İçerisinde işimize yarayan ve sürekli kullandığımız birçok uygulama ve araç gereç barındıran akıllı telefonlar üzerinde milyonlarca sayıda bakteri yer alır. Çünkü ellerimizle gün boyu bir yerlere temas ederiz ve ardından telefonumuzu kullanırız ya da telefonlarımızı her daim yanımızda taşıdığımızdan sürekli bir yerlere bırakırız. Bunun gibi birçok yolla telefonlarımız hijyenik olmasına engeldir. Sağlığımız için son derece zararlı olan bu bakterileri telefonlarımızdan olabildiğince uzak tutmak için akıllı telefon temizliğinin nasıl yapıldığını bilmeliyiz.

telefon-temizleme

Eğer tuşlu bir akıllı telefona sahipseniz bu diğer akıllı telefonlara göre daha çok bakteri barındırdığından temizliğine dikkat etmelisiniz. Eğer akıllı telefonunuzun tuşları çıkarılabilir özellikteyse çıkartarak kulak pamuğu yardımıyla tuşlar çıkarılamıyorsa da yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe tuşları temizlenmelidir. Akıllı telefon temizliğinde dikkat etmeniz gereken bir nokta da telefonunuza temas eden kişi sayısıdır. Kullandığınız telefonu ne kadar fazla sayıda insan kullanırsa bakteri sayısı da o kadar artar. Bu nedenle mümkün olduğunca çevrenizdeki diğer insanlara kullandırmamalısınız. Şu sıralar en gözde aksesuarlardan biri olan telefon kılıfları hem üzerinde daha az bakteri barındırır hem de telefonunuzu olası darbelere karşı korur. Bu nedenle ayda bir kez pamuk yardımıyla telefon kılıfınızı temizlemek yeterli olacaktır.

akilli-telefon-temizligi

Akıllı telefonlarınız da belki de en çok temas ettiğiniz ve üzerinde en çok bateriyi barındıran yeri ekranlarıdır. Herhangi bir sağlık problemi yaşamamak için yüzünüze bile çok yakın mesafede tutabildiğiniz telefon ekranlarının temizliğine ciddi anlamda dikkat etmelisiniz. Ekrana takılan koruyucu filmler hem telefonunuzun ekranını koruyacak hem de üzerinde daha az bakteri barındıracağından kullanmalı ve 2 ayda bir yenisiyle değiştirmelisiniz. Son olarak da akılı telefonların en çok kirlenen ve mikrop barındıran, temizlemesi de bir hayli zor olan bölümlerine gelelim. Kulaklık, şarj, USB girişleri toz ve zararlı bakteriler için adeta bir yuva görevi gördüğünden en az ayda bir kere kulak çubuğuyla içini temizlemeli ya da aksesuar olarak takılan küçük aparatları kullanarak oralara toz ve kir birikimini önleyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz