Akvaryum Kurmanın İncelikleri

Evimizde deniz akvaryumu kurarken dikkat etmemiz gereken birtakım malzemeler vardır. Bu malzemeler olmadan da deniz akvaryumu kurmak geçici olarak akvaryumu oluşturur. Çünkü ilerleyen zamanlarda akvaryumda çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar. Bu malzemeler içerisinde en önemlisi protein skimmerdir. Balıkların yaşamsal ısısını sağlayabilmek için mutlaka bir ısıtıcıya ihtiyacımız olacaktır. Akvaryumun içerisindeki döngüyü sağlayabilmek için bir sirkülasyon motoruna ve biyolojik filtresini tamamlamak için canlı kayaya ihtiyaç vardır.

deniz akvaryumu

Deniz akvaryumlarımızı kurarken ya hazır bir kite sahip olabiliriz yada tamamen kendi isteğimize göre ölçülerde hazırlanmış bir akvaryuma sahip olabiliriz. Hazır kitlerde birtakım malzemeler kendiliğinden yerlerine konulmuştur. Isıtıcısı hazır bir noktaya konulmuştur. Protein skimmer hazır olarak bir noktaya konulmuştur. Sirkülasyon motorunun yeri de belli bir yerdedir. Ama evde sıfırdan bir akvaryum kuracaksak bunun için en sağlıklı olan taşınma sistemli  bir akvaryum kurmaktır.

Akvaryum suyla güzelce temizlenmelidir. Akvaryumun tabanına özel kumu yerleştirmek gerekir. Bu kum ya mercan yada arbonit olmalıdır. İnce bir tabaka halinde bu kum akvaryumun tabanına yerleştirilmelidir. Akvaryumun suyunu hazırlarken suyun tuzluluk oranına önem verilmelidir. Bir litrelik akvaryum suyuna otuz gram sentetik özel tuzlardan katılmalıdır. Sirkülasyon motoru sayesinde tuzun su içerisinde iyice erimesini sağlamak gerekir. Bu süre yaklaşık olarak 2-3 saat kadardır. Tuz eridikten sonra akvaryuma dökülmelidir. Akvaryuma canlı kaya koyduktan sonra dört hafta beklemek gerekir. Bu dönemde de çeşitli testler yapılmalıdır.

Tuzlu su akvaryumunu çok güneş ışığı alan yere koyarsanız yosun derdi ortaya çıkar. Sabah ve akşam güneşini çok kısa olarak alan bir yere koymak gerekir. Koridor veya kapı girişlerine koymamak gerekir akvaryumu. Bu durum balıkları strese sokabilir. Deniz akvaryumlarında fazla litreli bir akvaryum kurarsak daha az sorun yaşarız. 400 litrelik akvaryumlarda sorun daha az olur. Çok fazla yapay malzeme kullanılmamalıdır. Seçilecek lamba deniz akvaryumu canlılarının ihtiyacını karşılayacak şekilde olmalıdır. Bir litrelik akvaryum için 1,5 watt lık ışık yeterli olacaktır. Akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar da ışığın fazla olması gerekir. Balıklar için aydınlatma da önemlidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir