Alışveriş Hastalığı ve Tedavisi

Alışveriş hastalığı çağımızın hastalıklarından biridir.Bu hastalığı bulunduran bireyler kontrolsüz bir şekilde alışveriş yaparlar ve zihninin çoğu bölümünü alışveriş düşüncesi kaplar.Hastalık genel olarak bayanlarda bulunmakla birlikte artık erkekler de bu hastalığı yaşamaya başladı.

Bu hastalığın bilimsel adı ‘oniomani’ olarak adlandırılmaktadır.Hastalık 1900 lü yıllarda tanımlanmıştır.Bu hastalığın günümüzde en çok hızlandıran sebepleri arasında aşırı reklam gösterimi, dükkan tasarımları, her yerde indirim yazıyor olması, kredi kartına taksit yapılıyor olması, çeşitli kampanyalar vb. birçok teşvik aracı bulunmaktadır.

Bu hastalığın yer aldığı madde başlığı kontrol bozukluğu ve bağımlılıktır.Alt başlıkları ise doyumsuz olma, mutsuzluk, çevre ile ilgili sorunlar, diyalog sorunları bulunmaktadır.

Alışveriş insanda beyinde bulunam mutluluk hormonu serotoninde artış yapar.Kısaca alışveriş insanı mutlu eder.Ama gereğinden fazla şey aldıktan sonra pişmanlık başlar.Bu iki duygu insanda ruhsal yıpratmaya başlar.Bu da hastalığın insana zarar vermeye başladığı andır.Genel olarak bu hastaların dolaplarında etiketi çıkmamış giysiler ya da son kullanma tarihi geçmiş ve hiç açılmamış yiyecekler bulunur.

Alışveriş hastalığının çeşitli ilaç ve psikolojik destek ile tedavisi yapılmaktadır.Bunu hayatınızdan atmak istiyorsanız kendinize alışveriş dışında zevk alacak başka aktiviteler bulun.Her dışarı çıktığınızda alışveriş merkezlerine koşmayın ve hayatınızın size ayrılmış boş zamanını alışverişe harcatmayın.Çünkü bu zamanları ilerde çok arayacaksınız.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir