Alkoliklerin Davranış ve Tutumu

Alkol bağımlılığı olanlara verilen bir isim olan ‘alkolik’ kendine has bazı davranış ve tutumlara sahiptir. Alkolik kişilerin sahip olduğu bu genel özellikleri madde madde sizlerle paylaşıyoruz.

Alkoliklere eskiden sokaklarda yaşayan insanlar olarak bakılıyordu. Günümüzde ise her şeyi elde etmiş milyonerler kulübüne üye olmuş ve amacı kalmamış kişilerde de alkolik olma durumu görülüyor. Yani aslında alkol bağımlılığının para ile ya da yaşam kalitesi ile bir alakası yoktur. Kişinin kendisi, hayata bakış açısı ile alakası vardır.

Alkolik kişilerin ağzından en çok çıkan şey başına gelen her şeyin şanssızlık olduğu ve bundan sonra da düzelmeyeceğidir.

alkolik

Alkolizmden kurtulmak tabi ki kişinin kendisinde bitse de bu tam olarak böyle değildir. Alkol bağımlılığı bir hastalıktır ve insanlar her hastalığını kendi kendine çözemeyeceği gibi bunu da çözemezler.

Alkoliklerin Davranış ve Tutumlarını Şu Şekilde Sıralayabiliriz

Sürekli Alkol Stoğu Yapma

Alkolik kişiler sosyal çevresi ile gerçekleştirdiği aktivitelerin sürekli alkollü olmasını isterler. Bununla birlikte evinde zaten alkol stoğu yapan alkolikler arabasında ve çalıştığı ofisinde dahi alkol stoğu yaparlar.

Çok Ağrım Var Ondan İçiyorum

En çok kullandığı cümlelerden biri olur. Baş ağrısı veya stres ya da uyumak için alkole ihtiyacı olduğunu sürekli söylerler.

Ben Daha Dayanıklıyım

Alkol içmenin marifet olduğunu sanan kişiler alkol içtikçe bünye miktarı arttırmasını ister ve alkole karşı dayanıklılık gösterir. Bireyde bu dayanıklılığın artması ve toplum içinde bu konu ile kendine iyi bir yer edinme gibi komik bir amaç uğruna içmeye devam eder.

Ben Tek Başıma İçmek İstiyorum

Alkol bağımlılığın en açık göstergelerinden biri, toplum içerisinde ve arkadaşları ile içmek yerine kendi halinde içmeyi istemektir.

Sürekli İçmek

Alkolikler sabah akşam içki içerler. Tek yudumda içmeyi daha çok severler. Bu durum alkol zehirlenmelerine kadar gider. Fazlası zarar olmayan bir şey yoktur. Suyu bile fazla içersek su zehirlenmesi yaşarız ve bu durum ölüme kadar götürebilir.

İçki İçebilmek İçin Nedenler Oluşturmak

“Moralim çok bozuk anca içersem toparlarım.” ve “Bugün en mutlu günümüz bugün içmeyeceğiz de ne zaman içeceğiz.” öne sürdükleri iki önemli bahanedir.

Alkolik Omadığını Söyleme

Alkoliklerin çoğu alkolik olduğunu kabullenemezler ve bu durumu sürekli inkar ederler.

Umarız yazımız yararlı olmuş ve konu hakkında sorusu olanlara cevaplar vermiştir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir