Almanya Kredi Hesaplama

Almanya’da yaşayan gurbetçiler zaman zaman ev, araba veya ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredilerine başvuruyor. Peki Avrupa’da kredi faiz oranları hangi seviyede bulunuyor.

Ülkemize oranla ne gibi bir fark var diye soranlar için çok büyük fark olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Türkiye’de aylık faiz oranları %2’lerin üzerine çıkmaya başladı. Avrupa’da ise yıllık faiz oranları %4 seviyelerinde. Yani arada tam anlamıyla bir uçurum var. Avrupa’da faizlerin hatta düştüğünü bile söyleyebiliriz.

Almanya kredi hesaplama iki farklı şekilde yapılıyor;

1)Sabit faizli kredi: İlk başta anlaşmış olduğunuz faiz oranı üzerinden her ay sabit bir taksit tutarı ödersiniz.

2)Değişken faizli kredi: Bu kredi türünde o ayın faiz oranu ne ise taksidinizi o faize göre ödersiniz. Faizler düştüğü takdirde karlı çıkarsınız yükseldiği takdirde ise zararlı çıkarsınız. Ama Avrupa’da son trendlere bakıldığında faizlerin düştüğü gözüküyor.

Ayrıca krediyi alırken yılda bir kez toplu ödeme avantajını da eklemeyi unutmayın. Bu hem kredinin erken son bulmasına hem de ekstra faiz ödemekten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Almanya’da kredi kullanmak Alman vatandaşlığına sahip olanlar için kolay olsa da Alman vatandaşlığı olmayanlar banka hesabı açarken dahi zorlanabilir. Ne yazık ki Avrupa’da birçok kişiden aynı sorunu duyuyoruz. Almanya ve Avrupa’daki bankacılık sistemi ve kredili ürünler hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir