Alzheimar Hastalığını Önlemek İçin Mental Egzersizler

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda hem fiziksel hem de zihinsel aktivitelerin alzheimar üstündeki önemi çok fazladır.Bu makalede zihinsel egzersizler üstünde duracağız.Yapacağınız bu zihinsel egzersizler beyninizi aktif tutacak ve ve unutkanlıklardan koruyacaktır.

  • Başka Bir Dil Öğrenmek

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki birden fazla dil bilen insanlar alzheimara daha uzun süreler dayanıyor.5 yıla yakın bir gecikme sağladığı bilimsel bir şekilde ortaya konmuştur.

Oyunlar

Strateji oyunları da çok önemli zihinsel egzersizler arasında yer alıyor.Scrabble, satranç, briç veya stratejik bilgisayar oyunları çok iyi birer alzheimer düşmanı.

Matematik Problemleri

Hesap makinesi kullanmak yerine matematik problemlerini olabildiğince zihinden yapmak çok iyi bir mental egzersizdir.

Bellek Sorunları

Bir şiir veya bir sözü hafızada yer etmek ve aralıklarla kullanmak çok iyi bir mental egzersizdir.Mesela bir ayet ezberlemek ve kullanmak.Namaz kılanlar bu yüzden sürekli bir mental egzersiz içindedir.

Kitap Okuma

Kitap okumak hafızayı güçlendiren en önemli egzersizlerden biridir.Hem eğlenir hem de bilgilenirsiniz.

Seyehat

Seyehat, zihnimizi çok iyi rahatlatan ve üstümüzdeki stresi atan çok iyi bir aktivitedir.

Enstrüman Çalmak

Enstrüman çalarken birçok beyin fonksiyonumuz aktif hale gelir.Enstrümanı her çaldığımızda beyin fonksiyonlarımız çalışacak ve zinde kalacağız.

Fiziksel Egzersiz

Fiziksel egzersiz; koşma, yürüme, ağırlık kaldırma veya aerobik çok iyi fiziksel egzersizlerdendir.Bunlar sadece fiziğimizi değiştirmez aynı zamanda zinde bir beyne sahip olmamızı sağlar.

Hobiler

Bir hobi sınıfına yazılmanız ve orada vakit geçirmeniz çok iyi mental egzersiz sağlar.

Sosyalleşme

Arkadaşlarınızla vakit geçirmek, sohbet etmek, bilgiler paylaşmak ve tartışmak zihnimizi canlı tutar.

Bulmaca

Çapraz bulmaca, sudoku ve karmakarışık bir bulmaca için tüm yolları bulmaya çalışmak beynimizi aktif tutar.Günlük bulmaca çözmeyi alışkanlık haline getirmek sizin için çok iyi olur.

Kaynaklar

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir