Amaç – The Goal (Jeff Cox, Eliyahu M. Goldratt)

0
1808

Amaç”ya da “The Goal“; yıllar boyunca endüstri yönetici ve çalışanlarına ilham kaynağı olmuş ve sorunların çözülmesinde başucu kitabı niteliği taşımış bir eserdir. Eser ilk baskısını 1994 yılında yayınladı. 20 yıl içerisinde kitap birçok dile çevrilmiştir. Kitabı diğer iş dünyası kitaplarından ayıran kısım teknik konuları roman tarzı bir anlatım ile okuyuculara sunarak hem daha akıcı hem de daha anlaşılır kılmıştır.

Amaç – Kitabın Özeti:

Fabrika müdürü olan Alex Rogo için fabrikada işler hiç de iyiye gitmemektedir. Grup şirketin sahip olduğu fabrikaların neredeyse tamamı her ay zarar etmektedir ve büyük patronlar bu durumun daha fazla gidemeyeceğini ve küçülme politikası izleyeceklerini açıklamıştır. Alex Rogo bu durumu ilk olarak Başkan Yardımcısı olan Bill’den alır. Bill, fabrikanın kara geçmesi için Rogo’ya 3 aylık bir süre tanır. Rogo için zorlu bir 3 ay başlamıştır. Zira bu 3 ay sadece Rogo için değil aynı zamanda Bill için de geçerlidir. İkisi de hem işsiz kalma hem de kariyerlerine kötü bir hatıra ekleme ile karşı karşıyadır.

Rogo’nun kurtarıcısı Jonah olur. Jonah eski bir tanıdık olan Fizik profesörüdür. Rogo da çok şaşırır bir Fizik profesörünün, endüstri ile bu kadar ilgili olması ve inanılmaz bir danışmanlık sergilemesine. Rogo, Jonah’tan edindiği bilgiler ışığında artık sorgulayıcı ve yenilikçi bir müdür olmaya başlar. Bu başlangıç sistemin kalıplaşmış kurallarını yıkar ve Rogo ile fabrikanın diğer yönetici ekibi büyük bir risk alarak maliyeti önemsemeden öncelikli odağı nakit akışına çevirir. Nakit akışının artması için de önemli olan Kısıtlar Teorisi’ni iyi bir şekilde uygulayarak darboğazları ortadan kaldırmaktır. Rogo şunu fark eder ki; amaç; yüksek verimlilik, üretkenlik, 7/24 çalışma, vb. birçok şeyden ziyade asıl amaç para kazanmaktır. Para kazanmak da ancak;

  • Net kar,
  • Yatırım getirisi
  • Nakit akışı üçlüsünün eşzamanlı artması ile mümkündür.

Yatırım ile harcama birbirinden ayırt edilerek daha mantıklı adımlar atılmalıdır. Envanter azaltılmalı ve akış hızlanmalıdır. Devamında darboğazların da ortadan kalkması ile birlikte daha fazla sipariş alınmalıdır.

Rogo için işler aslında çok kolay gitmez. Hem iş yerinde hem de özel hayatında sıkıntılı günler geçiren Rogo, karısının onu terk etmesi ile birlikte bir süreliğine yalnız dahi yaşamıştır.

Rogo, darboğazları çözdükçe fabrika stoklarını eritir ve 2 ayı bulan teslimat gecikmelerini eriterek tam zamanında teslimat yapmaya başlar. Rogo, darboğazların tespiti ve çözümü için hayatın tüm anların ilham alır. Oğlunun izci kampından, kızı ve çocuğunun ortaya koyduğu çözüm önerilerinden, iş arkadaşlarından ve tabi ki Jonah’dan birçok öneri almış ve bunu başarılı bir şekilde idrak ederek ve geliştirerek uygulamıştır. Herbie(oğlunun izci kampındaki gecikmeyi ve uyumsuzluğu oluşturan arkadaşı)’de meydana gelen sıkıntı çözülürse sistem de çözülür. Kısıtlar Teorisi de endüstri de Herbie’yi bulmak ve onu etkin kullanmaya dayandırılmaktadır.Sonuç olarak Rogo bu inanılmaz başarısı ile birlikte hem sistemin katı kurallarının anlamsız ve engelleyici olduğunu gösterir; aynı zamanda da kendi ve iş arkadaşlarının terfi almasını sağlar.

Kitap Hakkındaki Görüşlerim:

Kitabın özetini yazarken birçok etmeni atladım. Çünkü kitap her anı ile dolu dolu ve anlam yüklü bir kitap. Herkesin kendi hayatı için alacağı dersler var. Bu kitabı okumak için fabrika müdürü olmanız da gerekmiyor. Ne iş yaparsanız yapın bu kitabı okuyarak iş hayatınızda önemli değişiklikler yapma gücünü ve heyecanını bulabilirsiniz. Kitapta Jonah’ı pozitif akıla benzettim. Bir Fizik profesörünün Rogo için yaptığı öneriler aslında sadece sorgulayıcı ve realite gözünün sonucudur. Bazen kalıplaşmış formülleri ve sistemin katı kurallarını bir kenara bırakmak gerekir. İnovasyon, sürekli iyileştirme kavramları da buradan çıkmaktadır. Bu kavramlar her fabrika için farklı anlamlar ifade eder. Kitapta da bu anlatılmaktadır. Fabrika müdürü bazen klasik yönetimin dışarı çıkmalı ve inisiyatif kullanarak proaktif davranmalıdır.

“Amaç” çok akıcı ve karmaşık konuları çok basit bir şekilde anlatan başucu kitabıdır. Her okuyan hem özel hayatı için hem de iş hayatı çok güzel dersler alacaktır.  Kitabın ana düşüncesi: ” Ne yaparsanız yapın önce asıl amacınızı belirleyin, sonra amaca ulaşmak için yapılması gerekenleri çıkartın ve elinizden geleni yapın. “.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz