Amazon, Google Ve Microsoft Savaşa Hazırlanıyor

0
1281

Teknolojinin önem kazandığı 80’li yıllardan itibaren birçok kuruluş en iyisi olma yolunda ciddi bir rekabet içerisine girmiş bulunmaktadır. En başta Apple ve Microsoft büyük şirketinin bir nevi alanında en iyisi olma yarışı halen devam ediyor. Bu rekabet ortamı bizlere, büyük şirketler arasında her ne kadar can sıkıcı olsa da rekabet ortamından kaynaklı en iyi ürünleri, hizmeti vermelerine yarıyor. Bizim için büyük bir avantaj olan bu rekabet ortamına Amazon ve Google katılıyor.

Teknoloji ve internet alanında en iyisi olma yarışlarına birçok şirkette katılmaktadır. Özellikle 2009 yılında Uber isimli uluslararası ulaşım şebekesini geliştirmeye çalışması, var olan rekabet ortamını iyice alevlendireceğe benziyor. Günümüzde bırakın saniyeleri, saliselerin büyük bir önemi vardır. Amazon, Google gibi büyük şirketler de bu durumun farkındadır. Uber’da zamanın ne kadar değerli olduğu bilincine sahip bir şekilde en hızlı alt yapıya sahip çalışmalarını yapmaktadır. Bu şirket birçok ülkede de hizmet veriyor olması rekabet ortamını daha da alevlendiriyor. Hem hıza hem de uluslararası bir alana sahip olan bu şirket için yapılan yarışa Amazon’unda katıldığı gözlemlendi. Hızın yanında hizmet sonucunda yüksek performansa ve güvenliğe sahip bir ödeme sistemine sahip olmak da ayrı bir önem kazandırmaktadır. Hız, güven ve yüksek performans gibi önemli hususları gerçekleştirmek için müşterilere olabildiğince yakın olmak gerekmektedir. Uber’in kullanacağı teknolojinin temelinde tek bir hizmet sağlayıcısıyla çalışmaktan ziyade birden fazla firmayla çalışabileceğini gösteriyor. Teorik olarak birden fazla farklı sunucuya bağlı olarak çalışmanın mümkün olduğu biliniyor. Buradan yola çıkarak Uber’in daha başka birçok firmayla da iletişim halinde olunduğu söyleniyor. Bu tür teknolojilerle çalışmak Amazon veya Google gibi büyük şirketlerin oldukça sık bir şekilde çalışmışlıkları vardır. Bunun nedenleri ihtiyaçtan olmasa da halka ilişkiler bakımından olumlu geri dönüşleri olmaktadır. Bir diğer deyişle sadece firmanın işlerini devralmak diğer firmalar için cazip bir tekliftir.

uber-savasa-hazirlaniyor

Amazon ve Google aralarında yarışmaları devam etse de, Google’ın kazanması beklenmiyor. Bunun nedeni ise ileri teknolojik gelişmelerde iki firmanın rakip olacağı düşüncesi yatmaktadır. Uber, Google gibi sürücüsüz otomobil piyasasına gireceği beklenmektedir. İki büyük şirkete, bu nedenle ortaktan çok rakip gözüyle bakılmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz