Anonymous Kimdir ? Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Anonymous, adı üzerinde kimliği belli olmayan kişilerden oluşmuş olan bir hactivist gruptur. Hacker’lığı siyasi amaçlar uğrunda kullanırlar. Dünyanın her yerinden insanlar bu gruba yardımcı olabilir. Belirli bir yapılanması yoktur. Hükümetlerin gizli anlaşmalarını ya da yanlış buldukları hamleleri ortaya çıkarmak adına gizli belgeleri ortaya koyarak şeffaflığı sağlama gibi bir amaçları olduğunu bildirmişlerdir. En büyük örneklerinden birisi de Wikileaks belgelerinin ortaya konmasıdır.

Peki Anonymous nasıl ortaya çıkmıştır ?

Anomymous’un ortaya çıkışı 4chan.org isimli sitenin kurulması ile başlar. Bu sitede yer alan her üyenin ismi Anonymous’tur. Yani gerçek kişi olarak üye olmazlar ve istedikleri görsel ve yazıları paylaşarak fikir özgürlüğünü savunurlar. Yani diğer siteler ile karşılaştırmak gerekirse; Twitter, Facebook vb. sitelere gerçek kişi olarak kayıt olunur. Bir anonymous olarak kayıt olduğunuz taktride ilerleyen zamanlarda spam olarak algılanmanıza yol açar. 4chan.org bu düşünceye karşı olmak amacı ile kurulmuştur. Çünkü; gerçek kişi olmak takip edilmek anlamına gelmektedir. Kısacası; bu dünyada sadece zengin insanların takip edilmemesi ya da mahremiyetinin korunması Anonymous’u kızdırmıştır. Hükümetlerin halklarına yeterince şeffaf davranmaması da Anonymous’un kızdığı ve eylem gösterdiği en önemli konulardan birisidir.

4chan.org üyeleri, yani Anonymous’lar ilk savaşını Scientology isimli başlarda bir felsefe olarak doğan sonralarında ise bir dini inanç haline gelen gruba karşı başlatmıştır. Öncelikle ddos saldırıları ile sitelerini etkisiz hale getiren grup, telefon hatlarını da kilitlemiştir. Bu olaydan dolayı hapis yatanlar dahi olmuştur. Ddos saldırısını basit bir şekilde açıklamak gerekirse; açtığınız bir siteyi sürekli F5’lemek yanı yenilemektir. Tabi bunu çeşitli programlar aracılığı ile binlerce yapılması ve çok kişi tarafından yapılması ilgili siteyi hizmet veremez halde bırakır. Ddos saldırısını yapanlar ne kadar çok olursa ve ne kadar çok ip’den bu saldırıyı yaparsa etkisi de o derece büyük olur. Yakalanması zordur. Çünkü saldırıları farklı ip’ler üzerinden yapar ve kapsamlı saldırılarda bu ip’ler sürekli değişir. Yani Ddos koruması olan bir site Ddos saldırısı aldığında ilgili ip’yi banlar. Fakat sayı çok fazla olduğunda o da yetişemez ve site çöker. Aslında hacker’lık sayılmaz bu; siz ilgili sitenin serverlarına erişemezsiniz. Sadece siteyi hizmet veremez bir duruma sokarsınız. Kısacası Anonymous, Scientology kilisesine yaptığı saldırı ile kendi gücünün farkına varır. Sonrasında sokak protestoları yapar ve farkındalığı arttırır. Devamında dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar ile inanılmaz bir güç haline gelir. Wikileaks belgeleri ile adından söz ettiren grup, Paypal ve Mastercard ile bu belgelerin yayınlanmasında karşı karşıya gelmiştir. Devamında ilgili firmaları hizmet veremeyen duruma düşürmüşlerdir. Bu gibi birçok eylemleri olmuştur.

Ülkemizde yaşanan Taksim olaylarında da isimlerini duyduk. Bu tarz toplu eylemlerde adını duymaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Tunus ve Mısır olaylarında da çokça isimlerini duymuştuk. Mübarek zamanında Mısır’da internet erişimi tamamen kapandığında bu grup, halkın internete girmesi için çeşitli yardımları olduğunu herkes biliyor.

21. yüzyılın başlarında bunlar olurken, siber savaşların ne kadar önemli olduğu ve internetin gücünün aslında herşeye hakim olunabilecek bir güç olduğu görülmüştür. Kuşkusuz görülmeye devam edecektir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir