Apollo Uzay Projesi ve Özellikleri

Nasa tarafından yürütülen Ay’a insanlı uzay aracı göndermeyi hedefleyen bir projedir.Amerika için çok önemli bir projedir.Dönemin soğuk savaş ve uzaya yolculuk yarışı, ülkelerin üstünlük kurma çabaları bu konulara olan yatırımı fazlasıyla arttırdı.

Müzik,sanat,güneş,ateş ve şiirin tanrısı olarak Mitolojide tanınan Apollon ismi, proje ismi olarak kullanılmıştır.

Öncelikle Ay’a insansız araçlar gönderilerek iniş yapmak için bilgi ve uygun yer arandı.Tasarlanan uzay gemileri ile Ay’a yolculuk çalışmaları başladı.

Bu proje esnasında Apollo 11 içindeki insanları ilk defa Ay’a inmesini sağladı.Kazalı yolculuklar da meydana geldi.Apollo 1 fırlatılırken ve Apollo 13 yoldayken patlama geçirdiler.Apollo 1’de meydana gelen kazada 3 kişi hayatını yitirdi.Apollo 13’te meydana gelen patlamada ise ölen olmadı.

Apollo Projesi başladığında düşünülen toplam 4 plan vardı.Bunlar;

  • Direkt Yükseliş: Uzay aracı uzaya fırlatılacak ve iniş yaptıktan sonra geri dönecekti.Bunun için çok büyük bir güce ihtiyaç vardı.
  • Dünya Yörüngesinde Karşılaşma: Uzay aracı gönderildikten sonra dünya yörüngesinde tekrar yakıt alarak Ay’a gidip gelecekti.
  • Ay Üstünde Karşılaşma: Uzay aracı ile insansız uzay aracı Ay’a gönderilecek.Ay’a iniş yaptıktan sonra dönerken insansız araçta bulunan yakıt kullanılarak Dünya’ya dönecekti.
  • Ay Yörüngesinde Karşılaşma: Kabul edilen plan bu oldu.Uzay aracı 3 kısımdan oluşuyordu.Dünya’ya tek parça olarak dönüyor ve böylelikle ağırlık azaltılarak yakıttan istifade ediliyor.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir