Appinventor ile Android Programlarınızı Tasarlayın

Google INC firmasının tasarlamış olduğu ve daha sonra MIT’e devrettiği ücretsiz ve geliştirilmeye açık platform olan Appinventor tamamen ücretsiz olarak biz kullanıcılara açılmış durumdadır. Şu an beta halinde olmasına rağmen gayet kullanışlı bir şekilde en basite indirgenerek programlarınızı yapabilmenize fırsat tanıyor. Az da olsa java bilmeniz iyi bir program yapabilmenize olanak tanımaktadır. Android işletim sistemine sahip herhangi bir telefonunuz veya tabletiniz varsa bu program vasıtasıyla istediğiniz uygulamaları tasarlayabilir ve hatta Android Market’e yeni adıyla Google Play’e verebilir ve para dahi kazanabilirsiniz. Programı yapbozun parçalarını birleştiriyor gibi düşünebilirsiniz. Java alt yapısıyla oluşturulan bu program size kullanabileceğiniz tüm komut setini yapbozun parçaları olarak vermiş durumda ve program yazmadan sadece yapbozun parçalarını birleştirerek istediğiniz programı daha hızlı ve daha kolay olarak tasarlayabilmeniz mümkündür. Hepimiz bilmekteyiz ki yakın gelecekte programlama dili denen bir kavram kalmayacaktır. İster Assembly ister Basic ister C ile yazalım sonuç aynı olduğunu hepimiz biliyoruz. Artık kullanıcılara daha az emek ve daha hızlı program üretebilmek tüm yazılım firmaları da buna doğru kayıyor. Bakınız Flovcode, Google Inventor.

Google hesabınızı alarak “appinventor.mit.edu” adresinden ister eğitimlerine katılabilirsiniz isterseniz direk uygulamanızı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Toolbox ekranında zaten kullanacağınız binlerce eklenti mevcut olup tek yapmanız gereken gerekli tanımlamalar ile belli bir lojik sıralamasıyla bunu tasarlamanız ve sanki C de program yazıyormuş gibi programın algoritmalarını düzenli bir şekilde birleştirmek ve yapbozun parçalarını iyi oturtmanız lazım.

İsterseniz yazım için yapmış olduğum uygulamayı sizlere tanıtayım. Uygulamada 2 buton ve başlat düğmesi bulunmakta ve 2 buton sol ve sağ olarak tanımlanmış durumdadır. Ve bu sol ve sağ butonlar rastgele yanıyor ve bizden yandığı takdirde basmamızı söylüyor. Ne kadar kısa sürede çok butona basabilirsek o kadar iyi puanlar almamız mümkün.
Program kodları da şu şekilde ;
appinverotr
Eğer yeni başlangıç düzeyindeyseniz sizlere yaklaşık 500 sayfa civarında olan O’Reilly kitabını önerebilirim. Çünkü Türkiye’de bu konu hakkında hiç bir kaynak malesef yok. Gerekli bilgileri bu kitaptan öğrenebilir ve uygulamaya başlayabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir