(Ar-Ge) Nedir ? Temel Kavramları Nelerdir ?

[pull_quote_left]Ar-ge[/pull_quote_left]araştırma ve geliştirme kelimelerinden oluşan ve çağımızın her türlü iş sektöründe adından sıkça söz ettiren bir çalışmadır.  Altında yatan en anlamlı kelime “yenilik” ya da “inovasyon” dur. Aşağıda yer alan maddeler Ar-Ge çalışmasının nasıl adımlar sonucunda gerçekleştiğini gösterir. Her adımın kendine has özellikleri vardır.

Ar-Ge’nin üç temel ayağı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Temel Araştırma
  • Uygulamalı Araştırma
  • Deneysel Geliştirme

Temel Araştırma

Özel bir uygulama içermeden sadece gözlem ve deney yaparak yeni bilgiler ortaya koyan çalışmalardır. Temel araştırmalar bir nevi analiz sürecini oluşturur. Temel araştırma sonucunda elde edilen sonuç çoğunlukla satılmaz ve makale olarak bilimsel kaynaklar içerisinde yer alır. İki tane temel araştırma bulunmaktadır. Bunlardan ilki; salt temel araştırmadır ve bu türde; belli bir amaç güdülmeden araştırma yapılır. İkinci türü olan güdümlü temel araştırma da ise bir amaç söz konusudur.

Temel Araştırma İçin Örnek: Aile kavramının geçmişten günümüze incelenmesi ve toplum içindeki rolünün ortaya konması.

Uygulamalı Araştırma

arge inovasyonUygulamalı araştırma içerisinde temel araştırmaya göre değişen en önemli faktör, yeni bir bilgi elde etmektir. Bu yüzden de çalışmanın bir amacı vardır. Uygulamalı araştırma ile temel araştırma arasındaki temel fark hedef demiştik. Yukarıda temel araştırma için verdiğimiz örneğe bakarsak tam olarak bir hedefi yok. Bu araştırma uygulamalı olmuş olsaydı şu şekilde olurdu; ülkemizdeki sosyal hayatın geliştirilmesi amacıyla farklı bölgelerde yaşanan aile yapılarının incelenmesi.

[pull_quote_center]Temel araştırmanın çoğunlukla parasal bir değeri olmasa da uygulamalı araştırmalar parasal bir değere sahiptir.[/pull_quote_center]

Deneysel Geliştirme

Temel araştırma ve uygulamalı araştırma sonucunda elde edilen veriler sayesinde yeni bir ürün oluşturulması, yeni bir sistemin veya mekanizmanın bulunması, ya da mevcut ürünlerde inanılmaz geliştirmelerin yapılması Ar-Ge’nin üçüncü ayağında gerçekleşir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir