Arkeologlar Ne Yapar?

Arkeologlar bulgular ve nesneler üzerinden geçmişi araştıran bilim adamlarıdır.Bu her konuda bilgi bulma kaynaklı olabilir.Eskiden insanların ne yediği, nelerle ilgilendiği, yaşam tarzları vb. birçok konu merak konusu olarak oluşturulur.

Yapılan araştırmalarda insanların sürekli bir arayış içinde olduğu farkedilmiştir.Arkeologların yaptığı çalışmalar sonucunda yiyecek ve yaşam sıkıntıları insanları yeni yerler keşfetmeye itmiştir.

Arkeologlar sadece nesne ve somut olayları ortaya çıkarmaz.Onlar aynı zamanda eskiden insanların olaylara karşı bakış ve düşünce sistemlerini de ortaya koyarlar.

Mesela bir arkeoloğa göre bambu ağacı deniz taşıtlarının çıkış noktası olarak görmüştür.Bambu ağacından yapılan sallar ile birçok insan  açık denize açılmış ve insanlar birçok yeri keşfetmiştir.Bu sallar bambu çubuğu ve sarmaşıklar ile yapılmaktadır.Çok dayanıklı ve basit bir yapı birçok keşfi beraberinde getirmiştir.

Arkeolog bunlarla birlikte eski yeteneklerin artık kaybedildiğini söylüyor.Bunun açıklaması şu soruyu soruyor; açık denize açılan insanların, nerede kara parçası olduğunuı nasıl bilmişlerdi?Onlar bulutlardan, kuşlardan, su akıntısından, güneşten ve hislerinden yararlanarak herşeyi biliyorlardı.Onlar doğayı okuyorlardı.Biz o yeteneklerimizi teknoloji ile birlikte kaybettik.Bizim yerimize teknoloji, doğayı anlamamıza yardım ediyor ve günden güne doğadan uzaklaştığımızı anlatıyor.

Bu konu çok uzun ve eğlenceli bir konudur.Aslında arkeologlar sıkıcı bir iş yapıyormuş gibi gözükse de olayın içine bakıldığında, çok eğlenceli ve ilginç bilgilere giden bir yolda yürüyen bir insan ne kadar sıkıcı olabilir ki?

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir