Arsenik Nedir ? Arseniğin Zararları Nelerdir ?

Arsenik, yarı metal olan ve periyodik cetvel içerisinde VA grubundan bulunan bir elementtir. Arsenik sadece Dünya’da değil tüm evren içerisinde bulunması muhtemel bir element olarak bilinmektedir. Dünya’da yer alan arsenik kütlesinin çok büyük bir kısmı bakır ve kurşun metalleri içerisinde bulunmaktadır. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların içerisinde de bulunduğunu göz önünde tutarsak insana yönelik etkisi oldukça büyüktür.

arsenik elementiKaynak olarak Dr. Mehmet Öz’ü gösterebileceğimiz bir açıklamasında “Arsenik oranının en yüksek olduğu besinlerden biri hazır elma sularıdır.” demiştir. Bu açıklamanın ardından konu ile alakalı birçok insan araştırma yapmaya başlamış ve medya da arseniğin üzerinden daha fazla durmaya başlamıştır. Arsenik maddesinin insan sağlığı üzerinde çok büyük etkileri bulunmaktadır. Özellikle kanser üzerinde çok önemli bir etkisi olduğu ve kanser nedenlerinden biri olarak gösterildiği bilinmektedir. Denetimsiz tarım ve yanlış ilaç kullanımı sonucunda birçok besin içeriğinde arsenik barındırmaya başlıyor ve sonrasında da sofralarımıza giriyor. Çocuklarınıza içirdiğiniz konsantre meyve sularına bundan sonra daha çok dikkat ediniz ve mümkün olduğunca taze meyve ve sularını tüketmeye çalışınız.

Yalnız yapılan çeşitli araştırmalar ve açıklamalara göre elma sularında ortaya konan arseniğin üst limitinin düşük olduğu ve organik arseniğin sağlığa bir zarar vermediği yönündedir. Özellikle ülkelerin şebeke sularında bulunan arsenik oranları çok önemli bir yer teşkil etmekte ve devletler bu oranı düşürmek ile görevli tutulmaktadır.

içme suyu ve arsenik

Arsenik Nelerde Bulunur ? Arseniğin Kullanım Alanları

  • Mürekkep içerisinde arsenik bulunmaktadır. Ayrıca tekstil boyaları içerisinde de arsenik yer almaktadır.
  • Çiftçilerin kullandığı ve tarımda önemli bir yeri olan böcek öldürücü ilaçlarda da arseniğe rastlanmaktadır.
  • Sigara tiryakileri de direkt olarak arsenik ile buluşmaktadır.
  • Penisilin keşfedilmeden önce frengi hastaları arsenik ile tedavi görüyordu. Bu da arsenik ile alakalı oldukça farklı bir bilgidir. Zararlı bir maddenin insan sağlığını kazanmasında kullanılması bu doğanın çok bilinmeyenli ve mükemmel bir düzene sahip olduğu görüşünü fazlasıyla destekler.

arsenikÜlkemizde arsenik içerikli boya üretimi yasaklı hale getirilmiş olup kontrol edilmeye çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra kaçak yollarla ülkemizde giriş yapan birçok Çin malında arsenik madde bulunmaktadır. Çiftçilerin gün geçtikçe daha bilinçli bir hale gelmesi; böcek ilaçlarında arsenik bulunmayanlara yönelmeye ve daha sağlıklı yöntemler kullanmaya yöneltmiştir. Arsenik tükettiğimiz besinlere bakıldığında özellikle deniz canlılarında, kümes hayvanlarında ve mantarlarda vardır.

Sadece yediklerimizde değil aynı zamanda boya içeren birçok üründe de arsenik riski bulunmaktadır. Örneğin makyaj malzemeleri ve oyuncaklar bu kategorinin başında gelirler. Çin’den kaçak yollarla gelen birçok oyuncak haberlerde de konu edilmiş ve çocuklar için büyük bir risk oluşturduğu belirtilmiştir. Siz de çocuğunuza aldığınız oyuncakların gerekli kalite güvence belgelerine sahip olmasına dikkat edin.

Arseniğin Zararları Nelerdir ? Arsenik Hangi Hastalıklara Yol Açar ?

  • İnsan vücudunda olması gereken üst sınır aşıldığı taktirde; kişide mide bulantısı, kusma, boğazda yanma ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklar görülür.
  • Eğer ki çok yüksek miktarda arsenik alındı ise kalp yetmezliği ve dolaşım sisteminde bozukluklar meydana gelir ve kişinin ölümüne kadar devam edebilir.
  • Diğer hastalıklar arasında ise; zehirlenme, cilt hastalıkları, sinir sisteminde bozukluk, halsizlik ve yorgunluk yer almaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir