Aşırı Hareketli Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir ?

Aşırı hareketli çocuklar ile karşılaşıldığında davranış bakımından daha sakin bir şekilde yaklaşmak gerekir. Çocuklar mümkün olduğunca ödüllendirilmelidir. Sürekli çocukları eleştirmek yada çocuklara ceza vermek hareketliliği azaltmaz aksine arttırır. Okulda ve evde ödül sistemi ile çalışmak son derece iyi sonuçlar vermektedir. Çocuklar kendi istedikleri şeyleri yeterince ifade edemediklerinden dolayı söz dinlemezler. Bu durumda çocukların kişiliklerini bastırmak yada herhangi bir güç uygulamak yerine kurallarda kararlı olmak gerekir. Ama çocuğu motive etmek, çocuğa fikir danışmak, onun değerli olduğunu hissettirmek gerekir. Hareketli çocuklara aşırı baskı uygulamak onların daha da hareketlenmelerine neden olur. Aynı zamanda söz de dinlemez hale gelirler. Onları dinleyerek, ne düşündüklerini anlayarak davranışta bulunmak gerekir.

Aşırı hareketli çocuklar konsantrasyon zorluğu gösterir. Odaklanma güçlüğü çekerler. Belli bir noktada dikkat etmeleri biraz zor olur. Bu aşamada aşırı hareketliliğin sebepleri araştırılmalıdır. Bunların nedenleri okuma yazma zorluğu olabilir, kalıtımsal olabilir, özgüven eksikliği olabilir. Aşırı hareketli çocuklar heyecanlarını çok güçlü yaşarlar. Aşırı derecede sevinebilirler. Çok fazla ağlayabilirler. Bazen hiç düşünmeden cevabı verebilirler.  Bu sebeple aşırı hareketli çocukların konsantrasyonu arttırıcı egzersizlere yer vermek gerekir. Hareketli çocuklar çok hızlı düşünürler ve söylerler, daha sonra mantıklı düşünmeye başlarlar. Yani önce davranırlar sonra düşünürler.

Aşırı hareketli çocuklar okullarda diğer çocukların dikkatlerini sürekli dağıtırlar. Ve sürekli uyarı alırlar. Tahtaya odaklanmada zorlanır. Öğretmenin söylediklerine odaklanmada güçlük yaşarlar. Özellikle dikkat terapisi aşırı hareketli çocuklarda uygulanması gereken çok faydalı bir terapidir ve son derece önemlidir. Dikkat terapisi ile birlikte davranış terapisi de alınmalıdır. Aşırı hareketlilik belli bir süre içerisinde geçmektedir. Özellikle 11 yaşlarından sonra hareketlilik kaybolmaktadır.

aşırı hareketli - hiperaktif çocuklar

Aşırı hareketli çocuklar davranış terapisi ve dikkat terapisi alan çocuklar sosyal çevrelerinde herhangi bir sorun yaşamazlar. Aşırı hareketli çocuklar spor aktivitelerine de yönlendirilmelidir. Özellikle yüzme hareketli çocukların yapmaları tavsiye edilen bir spordur. Konsantrasyon zorluğu çeken çocuklar, yüzme eğitimi alarak yüzmeyi öğrenmelidirler. Bunun yanı sıra diğer sporlara da yönlendirilebilirler.  Yeteneklere göre çocuklara spor aktivitesi kazandırılmalıdır. Bu sayede deşarj olmaları sağlanır. Ve çocuklar enerjilerini boşaltma imkanı elde etmiş olurlar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir