Asırlık Ağaçlar Çiçek Değil ‘Kitap’ Açtı

0
615

Kitaplar, kadim zamanları taşır bize. İçeriklerinin yanı sıra kâğıdının öznesi de kadimdir zaten. İlkçağda duvarlara ve taşlara yapılan resimler her nesilde daha da soyutlaşarak harflere dönüşmüş, papirüs ve derilere işlenen bilgiler kağıdın keşfi ile kitaplarda toplanmıştır.

İnsan, ağaçtan kağıdı işlemiş ve insanlığın birikimlerini ormanlarca kitaba yüklemiştir. Bugün, artık geri dönüşüm ve kâğıt endüstrisinin özel üretimleri sayesinde oluşuyor olsa da kitap, bundan bir yüz yıl öncesine kadar böyle değildi. Nice asırlık ağaçlar kitaplara dönüştü ve o kitaplar bilgeliği aktardı insanlığa. Kitap, kokusu ve dokusuyla getirir ağacı ve ormanı yanımıza.

8-kitap-fuari

Ve şimdi bize bu çağrışımı hatırlatan özgün bir etkinlikle karşı karşıyayız. 8. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, iki bin adet kitabı kadim çınar ağaçlarına astı.

Çınarlar, Cumartesi günü gerçekleşen etkinlikte, kitaptan meyveleriyle karşıladı fuar katılımcılarını. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik halkın beğenisini kazandı. Çok kısa bir süre içinde hem Türk hem de dünya klasiklerine ait olan kitapların çoğu katılımcılar tarafından ağaçların dallardan bir toplandı.

Etkinlik, Hürriyet ve Cumhuriyet caddelerindeki yürüyüş yolunda bulunan ağaçlar üzerinden gerçekleştirildi. Kitapların asılması görevini itfaiye ekipleri gerçekleştirdi. 8. Kocaeli Kitap Fuarı, 14-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor.

İki yüz yetmiş yazar okurlarıyla buluşacak. Fuarda, beş yüz civarında kitap etkinliği gerçekleşecek. Fuarın açılışında basın açıklaması yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, her yıl fuara olan ilginin gittikçe arttığını belirtti.

kitap-fuari-agaclar-kitap-acti

Modern dünyada teknolojideki gelişmeler gündelik yaşamı derinden etkiliyor. Dijital kitap üretimi, içeriklerin dijitalleşmesini sağlıyor. Bilgisayardan, cep telefonundan, elektronik kitap okuyucusundan kitaba erişim artık çok kolay. Aynı zamanda da daha ekonomik haliyle. Genç nesil bu dijital dünyaya kolay uyum sağlarken, daha eskiler alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyor. Global ölçekli yayın evleri ve kitap erişim platformları bu konuyla ilgili her yıl istatistiksel araştırmada bulunuyor. Görünen o ki, henüz matbu kitapların önüne geçebilmiş değil elektronik kitaplar.

Geçecek gibi de görünmüyor. Kitabı kitap yapan içeriği kadar da biçimi. Kokusunu almak, kütüphanede ona yer ayırmak, başucundan ayırmamak gerçek kitap okuyucuları için vazgeçilmez alışkanlıklar. 8. Kitap Fuarı’nda da kitap açan ağaçlara olan ilgi ve sempati bunun en güzel kanıtı olsa gerek.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz