Atatürk Üniversitesi’nde Kurulan Beşinci Büyük Teleskop

Atatürk her zaman saygıyla anılmaktadır ve bunun için de bazı önemli teknolojik gelişmelerle de bu saygı arttırılmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinin ilk ve Türkiye’nin de Beşinci Büyüklükteki Teleskobu, Atatürk Üniversitesin de kurularak çok önemli bir gelişme kaydedilmiştir.

ATASAM Koordinatörü ve Fen Fakültesi Fizik Bilimi Öğretim Üyesi Yrd. Doc. Dr. Cahit Yeşilyaprak, gazetecilerle gerçekleştirdiği sohbette, “ Üniversitenin desteğiyle gerçekleşen ve “ ATA50” adı verilen bu teleskobun Üniversite yerleşkesinde kurularak hizmete açıldığını” söyleyerek bu gelişmenin öneminden bahsetmektedir. Kurulan bu büyük Teleskobun Astronomi alanın da önemli katkısının olacağı ve Üniversite öğrencilerine harika derece de katkı sağlayacağı da kesinlikle doğrudur. Ayrıca bu Teleskobun “ Doğu Anadolu Gözlemevinin” kurulması aşamasında ki ilk adımdır ve en büyük destekçisi de bu Teleskoptur.

Yeşilyaprak, Erzurum da açılacak bu sistemin, bu bölgemizin havasının açık gün ve gece sayısının da fazla olması ve yüksek rakım da bulunması nedeniyle Erzurum bölgesinin bu iş için harika bir yer olduğunu belirterek aynı zamanda da Erzurum için de önemli bir gelişmedir. Astronomiyi de sevdirmek amacıyla bazı geceler düzenleyerek halkın katılımı ile bu alan da önemli gelişmeler yaşanacaktır.

ATA50 Teleskop

Teleskobun, çatı ve hareket dizaynı olarak hem yerli yapım olmasından ama Teleskobun odak ayna kısmının Almanya’dan, Hareketli kısım da Avusturya’dan getirilmiştir ama geriye kalan bütün kısımlar Türkiye de üretilerek ve geliştirilerek önemli bir adım atılmıştır…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir