Ateşin Tarihçesi

Ateşin tarihçesi içerisinde yer alan çeşitli ilerlemeleri sizlerle paylaşacağız. Bu gizemli yolculuk hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için güzel bilgilere yer vereceğiz. Ateşin icadı tarih sayfalara kazınmış en önemli buluşlardan biridir. Bulunması kadar denetim altına alınması ve güvenli bir şekilde bilerek üretilmesi de önemli bir ilerlemedir ve uzun yıllar almıştır.

Tarih iyi bir şekilde incelendiğinde ve kalıntılara bakıldığında ilk ateş üretimi ve kullanımı 790 bin yıl önce yapılmış olup coğrafi konumu ise İsrail – Şeria Nehri kıyısıdır.

Odun yakmak ilk akla gelen ateş üretimi fikriydi. Fakat ortaya çıkışı tam olarak netlik kazanamadı. Çünkü hem çakmaktaşını piritlere sürterken bulunmuş olabilir hem de ağaç içinde delik açmak isterken olabilir.

Avrupa’da yer alan Neolitik yerleşim alanlarında yapılan incelemeler esnasında çakmaktaşı ile piritler bulunmuş olup yanı sıra da alev delgilerine rastlanmıştır.

ateşin tarihçesi

Birçok filme de sahnelenmiş en ilkel ateş yakma yöntemlerinden birisi sürtme yöntemidir. Öncelikle bambudan imal edilen küçük tüp içerisinde hava sıkışması suretiyle oluşturulan ve ısı ile alev üreten bir ateş pistonu bulunuyordu. Sonraları yani 1800’li yıllara gelindiğinde ise  metalden yapılmış bir ateş pistonu oluşturuldu.

Tarih 1827 yılına geldiğinde ise sıra kibritin icadına gelmişti. Kibrit, içinde bulunan fosfor sülfatın sürtülmesi ile yanan bir mekanizmaya sahip olurken mucidi ise İngiliz kimyager John Walker‘dı.

Kibrit 1827 yılında icad edildi. Ama ilginçtir ki çakmağın icadı 16. yy’ a dayanır. Günümüzde ise çakmak kibritin yerini fazlasıyla aldı. 

Ateşin bulunmasıyla dünya enerji üretimi büyük oranda artmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte diğer birçok enerji ataş sayesinde ortaya çıkarılmaktadır. Ateş kullanımı üzerine yapılan son hamleye, atom enerjisini zararsız bir şekilde gözlem altında tutulması gösterilebilir. Ateşin tarihçesi genel hatlarıyla bu şekildedir. Ateşin icadı geçmişten günümüze kadar büyük yararlar sağlamıştır. Sadece günlük ihtiyaçlar açısından değil, diğer birçok bilim disiplini açısından önemli gelişmelerin ilk basamağı olmuştur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir