Ayak Bileği Kırıkları Hakkında Bilgiler

Bütün kırıklarda olduğu gibi ayak bileği kırıklarında da yaş unsuru çok önelidir. Çocuklarda oluşacak ayak bileği kırıkları 4-6 hafta arasında iyileşmektedir. Yaşlı grupta oluşan ayak bileği kırıkları ise 3-6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Sadece yaş faktörünün etkisi yoktur. Kırık uçlarının birbirinden ayrılması, kırık uçlarının parçalı olması, açık kırık adı verilen kemiğin ucunun dışarı çıkması gibi faktörler varsa kıtık iyileşmesi gecikir. Eğer tedavi için kapalı bir yöntem kullanılmışsa ve yerine oturtulan kırık uçlar birbiri ile tam temas etmiyorsa bu durumda kırığın iyileşmesi de gecikmiş olacaktır.

Ayak bileği çok önemli bir eklemimizdir. Çünkü ayak bileği üzerinde yürümemizi ve hamle yapmamızı sağlar. Bu sayede hareket ederiz. Bu nedenle ayak bileğine gelen darbeler çok önem verilmesi gereken bir durumdur. Çünkü ayak bileğine gelen bir darbe, ayak bileği bağlarının yaralanmaları durumunda yürümemiz zorlaşır.

ayak bileği sorunları - kırıkları

 

Ayak Bileğinin Kırıldığını Nasıl Anlarız ?

Hasta ayak bileğindeki yaralanmadan sonra ayağının üzerine basamıyorsa,ayağında bir şişme söz konusu ise ve şekil bozukluğu varsa bu bir kırık işaretidir. Ayak bileğini oluşturan kemiklerde ufak bir çatlak varsa ve hastanın ağrı eşiği yüksek ise hasta ayağının üzerinde yürümeye devam eder. Fakat ayak bileğinde iyileşme gözlemez ve ayak bileğinde ağrılar gittikçe şiddetlenir ve şişmeler başlar. Özellikle merdiven inip çıkmak dayanılmaz bir hal alır. Ayakta renk değişikliği olur. Morarmalar görülür. Basit bir ayak bileği çatlağı değildir bu durum. Bazen çatlaklar çok büyük kırıklara dönüşerek ameliyat gerektirebilir.

Ayak bileği kırığı sonrasında hastanın ayak bileğinin alçılı tedavi ile tedavi etmeye çalışılıyorsa ve tedavi süresi uzun sürüyorsa bu durumda ayak bileği ekleminde kireçlenmeler gözlenir. Çocuk kırıklarında bu durum geçerli değildir. Erişkin ve yaşlılarda yapılan alçılı tedavilerde ayak bileği kırıklarının tedavisinde sonra kireçlenme ortaya çıkabilir. Hareketler kısıtlanır. Bu nedenle bu tür kırıklar iyileştikten sonra fizik tedavi kliniklerine yönlendirilir. Sıcak su banyoları ve fiziksel yöntemler kırık bölgeler canlandırılır ve hareketler yeniden kazandırılır.

Kırıklar İçin Alçıdan Farklı Tedavi Yöntemi

kırık botu kullanımıBasit ayak bileği kırıklarında ve çocuk yaşlarında alçılı tedavi olumlu sonuç vermektedir. Alçıdan daha konforlu ayak bileği kırıkları için özel botlardan yararlanılmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir