Ayak Damar Hastalıkları

Ayak Damar Hastalıkları Nelerdir?

Ayaklarda ve bacaklardaki atardamarın daralması ve tıkanmasına ayak damar tıkanıklığı denmektedir. Sigara içenlerin, şeker hastalarının, hipertansiyon hastalarının, kanda kolesterolün yüksek olması, yaşlılık ve  hareketsizlik gibi durumlarda ayak damar tıkanıklığının yaşama riski yüksek bulunmaktadır.  Bu hastalık, kadın ve erkeklerde eşit miktarda görülmektedir.

Ayak damar tıkanıklığı olan hastalarda bacak ağrıları gözlenmektedir. Yol yürürken bu ağrılar çoğalır. Damar hastalığı sebebi ile ayak ve bacaklara giden kan, tıkanıklıklar nedeniyle azalmaktadır. Tıkanıklık bir ya da birkaç damarda olabilmektedir. Giderek çoğalan damar tıkanıklığı ileride damarın tam tıkanmasına sebep olmaktadır. Tıkanıklık nedeni ile kan akımı ve basıncı azaldığından dokularda beslenme olmadığı için şikayetler ortaya çıkmaktadır. Damar hastalıkları ilk zamanlarda kendini göstermemektedir.

Genelde yol yürümekte, koşmakta ve merdiven çıkarken yaşanan kramp şeklindeki ağrılar meydana gelmektedir. Giderek kan akımının daha da azalması sonucunda dinlenme sırasında bile ortaya çıkan ağrılar yaşanmaktadır. Çoğu zaman geceleri uykuda ağrılar hissedilir. Zaman ilerledikçe tedavi edilmeyen hastalıktan dolayı ayaklarda ve ayak parmaklarında ağrılı yaralar ve kangren oluşabilmektedir.Bu belirtilerin gözükmemesi, damar hastalığının ilerlememiş olmasını göstermektedir. Ancak bu hastaların diğer kişilere göre ömürleri daha kısa olmaktadır ve diğer organlarda oluşabilecek damar hastalıkları için risk taşımaktadırlar.

Damar hastalığını araştırırken laboratuar testleri araştırmaya yardımcı olmaktadır. Diğer bir yöntem de ağrısız ve basit bir test olan doppler  cihazı yardımı ile bacaklardaki kan basıncı ölçülmektedir. Yürüme sırasında gelen ağrının tam anlaşılabilmesi için hastanın koşu bandında yürütülmesi gerekmektedir. Ayrıca bilgisayarlı tomografik anjiografi  yöntemi ile hastalığın derecesi ve hangi damarda olduğunu incelemek için kullanılmaktadır.

Ayak Damar Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Erken tanı konulan ayak damar hastalıklarında egzersiz ile tedaviye başlanılabilmektedir. Ayrıca varsa fazla kilolar verdirilir, şeker hastalığı ve hipertansiyon da tedavi edilmektedir. Tedavi sırasında hastanın yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmaktadır. Mesela; sigara kullanıyorsa bıraktırılır ve sigaralı ortamlarda durması yasaklanır. Yeme alışanlıklarında değişiklikler yapılır. Bu hastalığın olumlu sonucunun alınabilmesi için en az 6 ay süre geçmelidir. Düzenli yürüyüş egzersizleri de oldukça faydalı olmaktadır. Bunların hepsi bir uzman eşliğinde yapılmalıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir