Aydınlanma Çağı Düşünürleri

Aydınlanma çağı düşünürlerinin isimleri ve yaptıkları hakkında bilgiler yazacağım; Spinoza, Newton, Kopernik, Galileo, Laplace, Dekart, Jean-Jacques Rousseau, Francis Bacon, David Hume, Immanuel Kant, Claudie Andrien Helvetius, Ettienne Bunnot de Condillac, Lois Rene de Caradeux de la Chalotais, Gothold Ephraim Lessing, Julien Offrey de Lamattrie,  Thomas Hobbes, John Locke, Berkeley, Leibniz, Denis Diderot, Dalambert, Voltaire, Montesquieu.

Galileo Galilei (15-2-1564/8-1-1642)

Galileo GalileiGalileo İtalyan fizikçi, matematikçi ve gökbilimcidir. İlkokulunu Floransa da okumuştur. Pisa üniversitesinde tıp okumaya başlamıştır fakat maddi durum yetersizliğinden okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Bu onu yıldırmamış matematiğe olan ilgisi ve inancı bıraktığı üniversiteye profesör olarak dönmesine neden oldu. Pisa kulesi’nden aşağıya bıraktığı ağırlıkla Aristo’nun yanlış yaptığını kesin olarak kanıtladı. Düşen bir cismin hızının ağırlığıyla bağımsız olduğunu kanıtladı. 1500lü yılların sonunda Pisa üniversitesinden çıkarak Padova üniversitesinde matematik kürsüsü bölümüne gelmiştir. Pusulayı 1597 de icat etmiştir 1600senesinde termometreyi bulmuştur insanların kalp ritimlerini ölçmek için kullanmıştır. 1609 da Hollanda da teleskopun bulunduğunu öğrenir ve daha iyisini yaparak Aydaki dağlar, yıldız kümeleri hakkında bilgilerini bir kitapta toplar ve yayınlar. Dünyanın döndüğünü iddia etmiştir bu iddiası kiliseden aşırı tepki toplamıştır bunun üzerine iddialarını geri çekmiştir fakat papa olarak arkadaşı sekizinci Urban seçilince cesaret alarak ‘iki kainat sistemi üzerine konuşmalar’ adlı kitabını yayınlar ve ilk kitabındaki uyarıları dikkate almadığı gerekçesiyle müebbet hapse mahkum edilir, cezası kendi evinde göz hapsine çevrilir bir müddet sonra kör olur ve 1642 yılında hayatını kaybeder.

René Descartes (1596-1650)

René DescartesFransız filozof ve matematikçidir. Bağlı olduğu akım rasyonalizmdir. Bilgiyi sadece insan aklı ve enrenin kutsal kitabı olan doğadan öğrenmeye adamıştı. Aklını iyi kullanmak ve bilimlerde gerçekçiliğe aramak için yöntem üzerine konuşma adlı eserinde geometrik, optik ve genel fizik konularında üç eserinde ifade etmiştir. ‘düşünüyorum o halde varım’ sözünün de aynı zamanda sahibidir. Descartes daha sonra fiziğin sorunlarını doğa bilgisi üzerinden çıkarak sonuca ulaşacağına inanan birisidir.

Leibniz, Gottfried Wilhelm(1646-1716)

Leibniz, Gottfried WilhelmAlman filozof bilim aleminin önemli isimlerinden biridir. Matematik, fizik alanında ileriye sürdüğü görüşleriyle tanınır. 26 yaşında bilim dünyasının içine girmiştir. 29 yaşında Calculus’un temel teoremini keşfetmiştir. Leibniz’in monadoloji anlayışına göre duyularımızla gözlemleyebildiğimiz varlıklar daha ufak parçalara ayrılabilir olup var olan diğer her şey gibi bileşik cisimlerden meydana gelmiştirler. Mondlar tıpkı atomlar gibi oluşumu sağlayan basit bileşenlerdir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir