Ayurveda Nedir ?

Ayurveda, Dünya Sağlık Teşkilatı‘na göre bilinen en eski sistematik tıp bilimidir. Eski dillerden Sanskritçe bir kelimedir. İki kelimenin bileşiminden oluşmuştur. Ayur yaşam anlamına gelirken, veda bilim ve sanat anlamına gelmektedir. Yani ayurveda yaşam sanatı olarak ifade edilebilir. Ayurveda bir tıp sistemidir. Hindistan’da tıp fakültelerinde öğretilmektedir. Ayurveda eğitimi 6 yıl sürmektedir.

Ayurvedanın temel amacı; bir kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak tam mutluluk halinin sağlanması ve bu halin korunmasıdır. Ayurveda, modern tıptan farklı olarak hastalığın oluşumunu bekleyip son aşamada bunu tedavi etmeye çalışmak değildir. Ayurvedanın temel amacı; kişinin hastalıksız, sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Ayurvedayı uygulayabilmek için tıp fakültelerinde eğitim almak şarttır. Ayuveda ile öncelikle kişinin günlük yaşamı düzenlenir.  Bu günlük yaşam içerisine beslenmesi, spor, kıyafetler, renkler girmektedir. İnsanın kişisel yapısına göre tavsiyeler verilerek sağlıklı kalması sağlanmaya çalışılır.

ayurveda

Ayurvedada beslenmenin çok önemli bir yeri vardır. Ayurvedaya göre hekimin öncelikli amacı hastaya ilaç vermek değil, hastanın günlük yaşamdaki beslenmesini düzenleyerek fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Bu nedenle ayurvedada beslenmenin düzenlenmesi çok önemlidir.

Günlük hayatta herkesin yapısına göre beslenme önerileri verilmelidir. Hatta mevsimlerin değişimlerinde de beslenmede değişiklikler gösterir. Mevsime göre beslenme yeniden düzenlenebilir.

Ayurveda zayıflama için kullanılacak çok önemli yöntemleri içermektedir. Çünkü ayurveda, beslenme sistematiğinde modern tıptan farklılaşan çok önemli bir özelliğe sahiptir. Modern tıpın beslenme yöntemlerinde özellikle zayıflama söz konusu olduğunda öncelikle kaloriye dikkat edilir. Bu ayurvedaya göre yanlış bir yöntemdir.

Her besinin bir kalori değeri vardır. Buna göre fazla kalori vücutta depolanabilir. Bu doğrudur. Ama bunun dışında bütün bitkilerin metabolizmaya farklı bir etkisi vardır. Eşit kalori özellikli iki farklı yiyecek metabolizmamıza farklı bir etki gösterebilir. Aynı kalori özellikli iki farklı yiyecekten birisi kişiye kilo aldırırken diğeri kilo verdirebilir. Bu nedenle ayurveda zayıflama söz konusu olduğunda kaloriden daha çok bir vücutta yiyeceklerin nasıl sindirildiği ne kadar kolay atıldığı daha ön plandadır. Bu yüzden ayurvedanın beslenme sistematiğinde kişiye iyi sindirilebilir ürünler verilerek zayıflama ve zayıf kalma sağlanır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir