Ayurveda Tıp Sisteminde Üç Kuvvet

Ayurveda, hastalığın kaynağının tedavisine yönelik bilinen tek tıp sistemidir. Bununla ilgili olarak ayurveda hastalığın tedavisi için her yöntemi uygular. Ayurveda tıp sisteminde sadece günlük yediğimiz yiyecekleri değiştirerek birçok hatalığın tedavisi sağlanabilir.

Ayurvedada eğer kişide bir konsantrasyon sorunu varsa, odaklanamıyorsa bu bir vata sorunu olarak ifade edilir. Psikolojik hareket sorunudur. Böyle bir insan salata ile beslenirse bu problemleri artar. Çünkü salatada kurudur. Ama böyle bir insana ayurvedik hekim çorba vererek kişinin konsantrasyonunu arttırabilir. Bu öğrencilerde çok faydalı olabilir. Sınavlardan önce sandviç yemek yerine çorba içerlerse konsantrasyonları bozulmaz. Ayurveda tıp sistemi cerrahi dallar dışında bütün hastalıkların tedavisinde çözümler sunar.

ayurveda

Ayurveda tıp sisteminin temeli tridoşa teorisi üzerine dayanır. Buna üç kuvvet de denilebilir. Bunlar vata, pita ve kapha olarak ifade edilir. Ayurvedaya göre evreni oluşturan beş temel prensip (hava, boşluk, ateş, su ve toprak) üç ana kuvvet altında toplanır. Hava ile boşluğun bileşimi vata, ateş ve suyun bileşimi pita, su ve toprağın bileşimi kapha olarak adlandırılır. Vata, bütün hareketlerden sorumludur. Bütün fiziksel yada psikolojik hareket değişiklikleri öncelikle ayurvedaya göre vata dominant organlarımızı etkiler. Ve hareket özelliklerimizi etkiler. Pita, bütün işletim sistemlerinden sorumlu kuvvettir. Gün içerisindeki stres değişikleri ve enerji değişikleri bu konuyla ilgili bölümleriini etkiler. Kapha ise bütün yapılardan sorumludur. Yapısal değişikliklerimizi belirler. Kişinin sağlıklı kalması için vata, pita ve kaphanın tam dengede olması gerekir. Ayurvedanın uygulayıcısı olan hekim bununla ilgili kişiye özel olarak tavsiyeler verir. Hangi tip yiyeekler yiyeceğini, nasıl besleneceğini, hangi sıvıları tüketmesi gerektiğini, hangi çayları içmesi gerektiğine kişiye söyleyerek bu şekilde dengeli beslenerek sağlıklı bir şekilde yaşaması için öneriler verir. Ayurvedaya göre bu üç kuvvetin dengede olması kişinin sağlıklı olması için şarttır.

Ayurvedik hekim bu üç kuvveti dengede tutmak için kişiye özel olarak verdiği tavsiyeler ile kişinin sağlıklı, mutlu yaşaması sağlanır. Bu üç kuvvet ayurveda tıp sisteminde son derece önemlidir. Bu açıdan vata, pita va kapha kuvvetlerinin dengede olması sağlık için şarttır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir