Ayurvedada Tedavi Yöntemleri

Ayurvedada bitkisel tedavi çok önemli bir konudur. Önemli bir  tedavi yöntemidir. Ayurveda içerisinde yer alan bitkisel tedavi normalde bilinen bitkisel tedavilerden çok daha farklı ve ayrıntılıdır.

Normalde bitkisel tedavi denilince akla gelen bitkilerin kaynatılması, tozlarının kullanılması, bitkilerin pişirilmesidir. Ayurvedada ise bitkinin tadı, 20 farklı özelliği, bitkinin mideye geldiğinde nasıl hareket edeceği mideden sonra bağırsakları geldiğinde burada nasıl hareket edeceği belirlenmiştir. Bu ayrıntılı sistematik yöntemde her bitkinin yaprağı, kökü, sapı, tohumunun değişik işlevleri ve özellikleri vardır. Buna göre sınıflandırılan çok ayrıntılı bir yöntemi vardır.

ayurveda

Ayurvedaya göre bütün bitkiler ilaçtır. Yani bitkileri komşudan, çevreden, hekim olmayan kişilerin söylediklerine göre kullanmak çok yanlıştır. Her bitkinin farklı yerlerde farklı özellikleri vardır.

Ayurveda, tedavi açısından çok sayıda yönteme sahiptir. Bitkisel tedaviler yapılabilir. Bitkiler var oldukları şekliyle verilebilir. Değişik şekillerde işlenerek verilebilir. Bitkilerin karışımları ile yapılmış bitkisel tabletler , bitkilerin pişirilmesi ile elde edilmiş bitki sıvıları, bitkilerin yağların içerisinde pişirilmesi ile edilmiş bitkisel yağlar kullanılabilir.

Ayurveda tıp sistemi müzikten yararlanır. Bunun dışında renk tedavisi vardır. Titreşimlerden yararlanır. Spor çok önemlidir. Yogaya benzer sporu vardır. Bu sayede hem fiziksel hem psikolojik hastalıkların tedavisinde bu spordan yararlanılır.

Ayurveda tıp sisteminde hastalıkların teşhisinde çok çeşitli yöntemler kullanılır. Ayurvedik hekim modern tıpın teşhis yöntemlerini kullanabilir. Nabıza bakarak hastalık teşhis edebilir. Hastanın her iki kolundaki nabıza bakarak kişinin iç organlarındaki rahatsızlıkları yada psikolojik rahatsızlıkları teşhis edebilir.

Ayurvedik hekim kişinin diline bakarak iç organları hakkında fikir sahibi olabilir. İdrar muayenesi yapabilir. Bunun dışında kişinin dişine, dudaklarına bakarak da hastalığı teşhis edebilir. Modern tıpta daha çok hastalıkların var olup olmadıkları teşhis edilir. Yani bir kişinin gelecekte hastalıkları ortaya çıkabilir mi gibi bir durumu teşhis edilmez. O anda var olan hastalık teşhis yöntemleri ile ortaya çıkarılır. Ayurveda, laboratuarlarda ortaya çıkmayan hastalıklarda daha oluşmaya başlama esnasında teşhis edilebilir. Bu da önemli bir kolaylık sağlar. Hastalık oluşup vücuda yayılmadan önce hastalığın engellenmesine çalışılır. Bu açıdan modern tıptan farklı bir sistemi vardır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir