Backlink Rehberi 2

Backlink Rehberi yazısının devamı…

Rakip Analizi

Backlink alma stratejisinde ilk önce rakip analizi yapılmalıdır. Hedef kelimenizde sizden daha üst sırada olan rakiplerinizden link almak sizin rakibinizle olan SEO farkınızı kapatmanıza yarayacaktır. Ancak artık kimse bu rekabet ortamından taviz vermeyeceği için rakip siteden link almak iyice zordur. Bu yüzden şansınızı deneyin ve ücretli link almaya çalışın.

website analizi

Örnekle anlatalım.

  • Hedef Kelimemiz Ruj Renkleri olsun.

Sitemizi yeni açtık ve yükseltmeye çalışıyoruz. Bunun için bu kelimeyi Google’da aratıp, çıkan blog sitelerinin analizini yapıyoruz.
Bu sitelere Email atıp link almaya çalışıyoruz. Bunun yanında bu sitelere konuyla alakalı güzel ve uzun yorumlar yazın ve yorum kısmını doldururken site adresi yazan kısma sadece site adınızı yazdığınızda otomatik backlink alırsınız. Bunu ne kadar çok sitede dener ve uygularsanız o kadar çok başarılı olursunuz. Bunların yanında şu işlemleri uygulamalıyız.

Rakip sitelerin link aldığı siteleri tespit etmelisiniz.

Bunu Bing arama motorunu kullanarak tespit ediyoruz.

LinkFromDomain:www.rakip-siteniz.com/net/org şeklinde arama yaparak rakip sitenize gelen linkli sayfaları tespit edebilirsiniz. Ve bunlardan tanıtım yazısı alabilirsiniz. Ücretli Link alabilirsiniz veya yorum yoluyla Backlink alabilirsiniz.
Buraya kadar tanıtım yazısıyla alınan Backlink, Ücretli Linkler, Yorum Backlink ve Sosyal Medya Backlink gibi çeşitli Backlink yöntemlerini gördük. Bunların kullanımında sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Bu aşamadan sonra biraz daha detaya iniyoruz.

Sosyal İmleme Nasıl Yapılır ?

Sosyal imleme yaparken, yazınız hakkında özgün 1 2 cümle yazın. ( Anahtar Kelimeniz mutlaka geçsin. ) Site adınız geçmeli ve daha çok alt içerikler beslenmelidir. 1 tane ana sitenizi besliyorsanız, 5 tane alt içeriğinizi besleyin.

Video ve Pdf Backlink Alma

Arkadaşlar en kaliteli Backlinklerden birisi olup, en çok emek isteyen Backlink türüdür. Ne yapılması gerektiğini zaten başlıktan anladığınızı düşünüyorum. Yazınızla ilgili alt başlıkları 1’e 5 kuralı, video siteleri ve pdf gönderme yapacağınız sitelerde paylaşın ve Backlink çeşitliliğinizi artırın. İnternette bu tarz site baya bir mevcut. Örneğin, Slideshare-Youtube gibi.

Birden Fazla Siteniz Varsa ve Farklı IP’lerde Barındırılıyorsa Index Hızını Artırmak İster Miydiniz ?

Çözüm çok basit arkadaşlar. 2 sitenize de RSS’den son 5 yazınızı ayarlatın ve SideBar’a bileşen olarak ekleyin. Bu sayede en kaliteli Backlink yöntemlerinden birisini yapmış olursunuz. Bu yöntemi ücretli link almak istediğiniz sitelerde de deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit. Görünüm > Bileşenler > RSS kısmına siteadresiniz.com/feed yazın, yazı adedine 5 yazın ve sürükle bırak yaparak istediğiniz kısma koyun.

Kaliteli Dizinler

Sitenizi belirtilen kategorideki dizin servislerine eklemek size artı bir puan katar. Dünya üzerinde en iyi dizin servisleri DMOZ, Yahoo Dizin gibi. Dizin servislerine eklemeden önce araştırmasını yapmalısınız. Artık dizin servisleri eski önemini kaybetti. Daha çok sizi zarara uğratabilir.

No Follow Link ile Do Follow Link Arasındaki Fark Nedir ?

İki link çeşidi de sıralamaya aynı derecede etki eder.
Do Follow linkler Page Rank’a etki eder.
Page Rank artırmanın tek yolu Do Follow sitelerden almış olduğunuz Linklerdir.
Wordpress sitelerin konu kısmı Do Follow Linktir. Yorum kısmı No Follow Link kısmına girer.

Yapılması Gerekenler

Sizin sitenizle aynı içerikte olan sitelere yorum göndermek size fayda sağlar. Aynı içerikte olmasa bile sitenizin hedef kelimesiyle aynı içerikte olan makalesine bile yorum atmak size aynı etkiyi sağlayacaktır. Yorum yapanın Adı Soyadı bölümüne anahtar kelimenizin türevlerini yazmaya çalışın. Yorum alanına yazacağınız yorum ise sitenize göre değil makale içeriğiyle alakalı yazı yazmak, yöneticinin onaylama ihtimalini artıracaktır.

Sitenize Resim Eklerken Ne Yapılmalı ?

Sitenizdeki resimleri sosyal medya hesaplarında paylaşarak yükselmesini sağlayabilirsiniz. Aynı yazınızda yaptığınız işlemleri resimlerinizde de yapabilir ve Google Görsellerde üst sıralara çıkabilirsiniz. Bunun için sosyal medya hesaplarından örneğin Pinterest veya Flickr ele alalım. 1 2 cümleyle resminizi özetleyin içinde anahtar kelimeniz geçsin ve resminizin URL sini atın. Bu şekilde resimlerde hızlı yükseliş katedersiniz.

Acaba Rakip Sitelerim Hangi Sitelerden Backlink Elde Etmiş ?

  • Open Site Explorer
  • Majestic SEO
  • Cognitive SEO
  • SEO Spyglass
  • Blekko
  • Link Research Tools
  • aHrefs

gibi ücretli servislerin yanında ücretsiz servislerden de yararlanabilirsiniz. Tabii ki yukarıda saydığım siteler kadar verim alamazsınız. Bu sitelerden rakibimizin almış olduğu sitelerden Backlink alıp, almadığı eksik kaldığı yerleri analiz edip o yerlerden de Backlink alarak daha avantajlı konuma geçebiliriz.

Site içi Linkleme ve Site Dışı Linkleme için Dikkat Edilmesi Gerekenler

wikipedia logoAynı Host ve Aynı Whois bilgisine sahip kişiler ve siteleri arasında linkleme etkisi azdır. Ancak hiç yok demek yanlış olur. Çünkü aynı domainde bile site içi linkleme bile etkisini göstermektedir. Hele ki aynı hosttaki sitelerin kendi aralarında yapmış olduğu link takasının da etkisi büyük olacaktır. Fakat aşırı kaçmamak gerekir yoksa Google ceza uygulayabilir.

Link Değişimi yapmayınız ve almayınız. Eski önemini yitirdi. Artık link değişimi sadece seo açısından ve backlink artırmak açısından değerlendirildiği için Google algoritmasını bu yönde düzenlemeler yaparak geliştirdi. Gerek yoktur.

Sözlük sitelerinden alınan Backlink kalitelidir. Wikipedia, Ekşi Sözlük gibi platformlara özgün yazılar yazılarak URL vermeniz size yüksek bir puan katacaktır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir