Backlink Rehberi

Eskiden tek siteden alınan linkler sizi uçururken, şimdi çok az etki ediyor. Çünkü, artık Google güncellemeleriyle birlikte doğal linkler üzerinde daha çok durmaya başladı. Bu nedenle artık iyi yerlere gelebilmek için Backlink çeşitliliğini artırmanız gerekir. Backlink konusu herkesin farklı bir yorum ortaya konduğu bir konu oldu. Backlink hala değerini koruyor mu ? ya da Backlink bir işe yarar mı ? soruları çok soruluyor. Biz de backlink ile ilgili bu ana başlıkları ve görüşlerimizi bir yazıda toparladık.

Eskisi gibi blogdan kalıcı link almayla yükselme devri ne yazık ki bitti. Ne kadar çok Backlink çeşitliliğinizi artırırsanız o kadar çok yarar sağlarsınız. Link alımında en çok yapılan yanlışlık maalesef tek anahtar kelimesi üzerinden link alınmasıdır. Bunun yerine anahtar kelimenizin ne kadar çok türevi varsa o kelimeler hakkında link almak sizi bir adım öne çıkartır. Örnek vermek gerekirse anahtar kelimeniz RUJ olsun. Sadece rujdan link almak yerine ruj renkleri, ruj markaları, ruj fiyatları gibi kelimelerde de link almanız gerekir. Bu sizi hem doğal gösterecek hem de filtreye girmenizi engelleyecektir. Konunuzla ilgili forumlarda sitenizi direk domain adı geçecek şekilde paylaşmanız sizin sitenizin oldukça yararlı olduğunu Google’a göstermiş olursunuz.

backlink resim

Yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de sürekli olmayan Backlink alma çalışmasıdır. Kimisi 3 aylık alır, kimisi 1 aylık alır, kimisi 6 aylık alır. Bu süre içinde gelişme sağlanabilir; fakat linkin siteden çıkartıldığı durumda veya genellersek link alınan siteler kapanırsa, yorum Backlink almışsak yorumların temizlendiği durumlarda Backlink stratejimiz bozulur ve sürekliliği kaybederiz. Giderek artan bir tempoyla sürekli link alınması gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken en etkili yöntem tanıtım yazısıdır. Yeni açılan site için en fazla PR 2 siteden tanıtım yazısı alınması gerekir. Tanıtım yazısı sürekli o sitede kalacağı için sizi çok avantajlı duruma sokacaktır. Ayrıca sürekli duran ve asla kapanmayacak olan sosyal medya sitelerine ve imleme sitelerine site adreslerinizi eklemek sizi ileri seviyeye taşıyacaktır. Buradan ne anladık. Artık kaliteli sitelerden sürekli Backlink almak sizi çok daha avantajlı konuma sokacaktır. Almış olduğumuz Backlink sayısı mümkünse sürekli artan bir tempoda olmalı ama kesinlikle düşmemelidir. Sosyal Medya ve İmleme sitelerini aktif olarak kullanmamız gerekir. Tanıtım yazılarında anahtar kelimenize link vermek yerine direk olarak sitenize link vermek veya alt başlıklarına link vermek sizi daha çok ön plana çıkaracaktır. Ayrıca forumlarda sitenizi tanıtıp anahtar kelimelerinize link vermek sizin Backlink çeşitliliğinizi artıracaktır. Ancak ne yazık ki çok etkili bir yöntem değildir. Bu yüzden sadece konunuzla ilgili olan forumlara site URL’nizi paylaşmanız ve anahtar kelimelerinizi linklendirmenizi tavsiye ediyoruz

backlinkBizce en etkili yöntem ise;

Tanıtım yazısı satın almaktır. Link satın almaktan çok daha etkilidir. Etkisini kısa sürede gözlemleyemezseniz de uzun vadede size çok fazla getirisi olacaktır.

Çünkü tanıtım yazıları site kapanana kadar devam eder. Ayrıca tanıtım yazısı almak link almaya göre daha ucuz maliyetlidir.

Kelime Yoğunluğu Nedir ? (Backlink Açısından Önemi)

Anahtar kelimemiz elektrikli araba olsun.

Sadece elektrikli araba kelimesine link verip sitenize yönlendirme yaparsanız, kelime yoğunluğunuz %100 olur ve yeni sitelere bunu yaptığınızda çok zarar alırsınız. Ancak bir tanıtım yazısına 5 tane anahtar kelime belirtir, 300 kelimelik bir yazı yazarsanız, kelime yoğunluğunuz %3 civarında olacaktır ve tanıtım yazısını ilk defa açtığınız sitelere bile uygulayabileceğiniz anlamına gelir. Hiçbir zararı yoktur, aksine fayda sağlar. Bu nedenle ileri ki vadede çok daha fazla sonuçlar getirecek ve riski çok azdır.
Ayrıca kendi döngünüzü oluşturabilirsiniz ve paravan sisteminizi inşa edebilirsiniz.

Ücretsiz blog açma hizmeti veren servislerden açacağınız bloglara tanıtım yazısı ekler, bir kaç resimle süsler ve her blog servisine farklı yazılar yollayıp, anahtar kelimelerinize linklendirmeler yapar ve bazende direk sitenize link verirseniz çok büyük faydasını görürsünüz. Bunda önemli noktalardan birisi de anahtar kelimenize uygun paravan siteler açmaktır. Ayrıca açmış olduğunuz paravan sitelerinize alacağınız linkler paravan sitelerinizi coşturacak, riski azaltacak ve dolayısıyla ana sitenizi de güçlendirecektir. Neden paravan sitelere link almaktan çekinmeyiniz diyoruz ? Çünkü paravan siteler, sub-domainlerden oluşur, ücretsiz servisler olduğu için ve ana domainleri oldukça güçlü olduğu için hiç bir şekilde sıkıntı yaşamayacağınız link alımları yapabilirsiniz. Ancak ileride ne olur onu bilemem. PR’larını artırdığınız ve güçlendirdiğiniz paravan siteleri ise birbirlerine sırayla link vererek A->B->C->D->A gibi paravan döngünüzü daha da güçlendirirsiniz. Daha sonra ana sitemiz T olsun. A->T, B->T, C->T, D->T’ye link vererek ana sitemizi çok daha güçlü hale getirebiliriz. Ancak paravan sitelerimizle ana sitelerimiz aynı kategoride olması gerekir.

Sosyal Medya Desteği ve Backlink

sosyal medya backlinkSitenizi sonsuza kadar devam edecek olan Sosyal Medya hesapların tarafından bilinmesi size daima bir artı sağlayacaktır. Facebook Sayfası, Google Sayfası, Twitter, FriendFeed, Pinterest, Flickr bunlardan bir kaçı. Ayrıca sosyal medya üzerinde takipçiniz ne kadar fazla ise o kadar çok güçlü Backlink imkanına sahipsiniz demektir. Bu nedenle sosyal medya desteğini arkanıza almanız ve çok önemli bir güç olduğunu unutmamanız gerekir. Sitenizde oldukça net bir biçimde sosyal medyada paylaş, sosyal medya hesaplarınız kullanıcılar tarafından fark edilebilir olmalıdır. Bu sayede yazılarınız çok beğenilir, takip edilir, paylaşılır. Böylece sosyal medyada daha güçlü bir yer edinirsiniz.

Şimdilik Bu Kadar Arkadaşlar. Bir Sonraki Yazımda Yazının Kalanını Görebilirsiniz. Backlink

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir