Bağımlılık Yapan Maddeler ve Zararları

Bağımlılık yapan maddelerin ortak özelliği hiçbir faydalarının olmamasıdır. İnsanlara zarar verip sağlıklarından çalmalarıdır. Tüm Dünya zararlı maddelerle mücadele edip satılmasını, kullanılmasını ve üretimini durdurmaya çalışsa da nedense bir kısım da durmadan üretip tüketiyorlar. Bağımlılık yapan maddeler ve zararları;

Sigara Bağımlılığı ve Zararları

En yaygın olarak kullanılan zararlı madde sigaradır.7’den 70’e herkesin elinde herkesin cebinde bulmak mümkün. Sigaranın en büyük zararı aşırı kilo kaybı ve zeka geriliğidir.Beyni uyuşturduğu herkes tarafından biliniyor. Ellerde ve parmaklarda sararmalar, tırnak kırılmaları, ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, tat alma duyusunun yok olması, beyin hücrelerinin ölmesine, kadınlarda rahime zarar verir dolasıyla çocuğa da, gözlerde  katarakt veya körlük meydana gelebilir. Halk tarafından bilinen en yaygın kötü özellikleri stres, cinsel iktidarsızlık ve akciğer kanseridir. Sigaranın içerisinde 3000 farklı zehir bulunmaktadır. Ne kadar paketlerin içinde masum gibi gözükseler günden güne bizi eritip yok ediyorlar. Sigaradan kurtulmak istiyorsanız ALO 171 hattından yardım alabilirsiniz.

sigara bağımlılığı

Uyuşturucu Bağımlılığı ve Zararları

uyuşturucu bağımlılığıBağımlılık yapan maddeler arasında bulunan diğer madde ise uyuşturucudur. Uyuşturucu kullanımı sinir sistemini doğrudan etkiler. Beyin iradesiyle, normal aklımızla davranmamızı etkiler. Etkileri zeka ve hafıza kaybı,Alzheimer, hayal görme dediğimiz halüsinasyon. Vücudun değişik bölgelerine değişik zararlar verir örneğin bulantı, kusma, karın ağrıları, mide kanamaları, ülser, gastrit, ışık ve görmede kusur, şaşılık, gece körlüğü, göz bebeği küçülmesi nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi ve bu zehri vücuttan atabilecek tek organ karaciğerlerimiz ve böbreklerimiz de tıkanma, karaciğer yetersizliği, yağlanma, sertleşme, böbreklerde kan ve idrar çoğalması gözlenmektedir.

Alkol Bağımlılığı ve Zararları

Diğer bir bağımlılık yapan madde ise alkoldür. Hadiste de belirtildiği gibi içki tüm kötülüklerin anasıdır. Çünkü alkol kullanan birisinin maddi ve manevi kayıplara uğrar. Alkol kullanmadan önce ve kullanıldıktan sonra ki beynin görüntüsünü incelersek kullandıktan sonra beynimizin hareketinin büyük bir kısmının yok olduğunu ölmüşçesine sabit durduğunu görürsünüz. Böyle bir beynin sağlıklı düşünmesi ne kadar inandırıcıdır ? Alkol kullanan insanlar cebindeki paraları alkole yatırmakla kalmayıp aldıkları alkolün etkisiyle çevrelerine zarar verirler. Çoğu aile içi şiddet ve boşanmalar alkol sayesinde olmaktadır.  Trafik kazaları , toplumsal suç oranını arttırması gibi zararlarını da ekleyebiliriz. Alkol kullanımını azaltmak isteyenler; Alkol Kullanmayı Nasıl Azaltabilirim ? makalesini okuyabilirler.

alkol bağımlılığı

Bunca kötülüğünü sayabildiğimiz bağımlılık yapan maddeler, hiçbir artısı bulunmamasına rağmen kullanılmaya devam ediliyor. Lütfen kullanmayalım kullandırmayalım.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir