Balık Yemleri ve Olta Çeşitleri

Kıyıdan kullanılan olta takımının boyu üç metre civarındadır. 150 gram kurşun atarı vardır. Üzerindeki misina 300 metre civarındadır. Kıyıdan ve tekneden kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Kamışı karbon kamıştır. Makinede fazla sayıda bilye bulunur. Boyları 120 santimden başlayarak 5 metreye kadar değişiklik gösterir. Denizlerde daha çok iki ve üç buçuk metre boylarında olta kullanılır. Tatlı sularda ise daha uzun boylar tercih edilmektedir.

Surf kamışı olarak tabir edilen ve bütün sahillerde rahatlıkla kullanılabilen olta çeşididir. Diğer kamışa göre boyu daha uzundur. Daha uzaktaki balıklar avlanabilir. Misina makineleri kamışa hiç sürtünmez.

Kamış ve makine alırken kullanılacak bölgenin akış durumu çok önemlidir. Durgun suda kullanılacak kamışın sertliği az olmalıdır. Aksi halde balık alırken bir duyarsızlık olur. Tekne balıkçılığında kullanılan kamışlar biraz daha yüksek olmalıdır.

yengeç yemiDenizde balıkçılık yapanlar genellikle yem olarak karides teke grubu yemi kullanılır. Konserve olarak da üretilmektedir. Mikserde çekilen ton balığı konserve haline getirilerek denizlerde yem olarak kullanılır. Sazan balıkçığında mısır içeren yem kullanılır. Turna balıkçılığında turna maketi şeklinde yapılmış olan yemler kullanılır. Tatlı su balıkçılığında küspe kullanılır. Bu küspe su içerisinde eriyerek balık tutmaya yardımcı olur. Tatlı su balıkçılığında hamur üstüne sürülen sprey yem olarak kullanılır. Kurbağa silikonu yayın ve turna grubunu avlamada kullanılır. Haşlanmış Amerikan mısırı da tatlı su balıkçığında yem olarak kullanılır. Karides ve ıstakoza benzeyen mamun kıvır kıvır canlılığı sayesinde birçok balığın avında kullanılır. Küçük deniz canlısı olan tekeler, küçük balıkların avlanmasında kullanılır. Yengeç ise özellikle çipura avında kullanılan çok değerli bir olta yemidir. Kurtlar ise küçük deniz balıkları ve kefal avında kullanılan çok önemli bir yemdir. Ekmek de yem olarak kullanılmaktadır. Kefal ve melanur avında ekmek yem olarak kullanılır. Boru kurdu da yem olarak kullanılır. Kaya balığı, gelin balığı, ot balığı türünden balıklar yem olarak kullanılır. Balığın bol olduğu zamanlarda  ise kalamar yem olarak kullanılır.

balık yemleri

Çok çeşitli sayıda balık yemleri vardır. Bu balık yemlerinin uygun şartlarda ve düzgün bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir