Başlık Parası Nedir?

Başlık parası günümüzün en büyük sorunları arasında görünen bir gelenektir.Peki başlık parası nasıl ortaya çıktı ve günümüze nasıl geldi?

Başlık parasının aslında çok artniyetli bir çıkış şekli yok.Akla ve mantığa aykırı olmayan bir münasebeti aileler arasına yerleştiren bir gelenektir.Fakat bu durum günümüzde yanlış bir şekilde yorumlanıp insanların kızları için alabileceği kadar fazla para alması gibi saçma bir düşünceye dönüştürdü.Her zaman olduğu gibi düşünceler sapkınlaşırsa değerini yitirir.Aynen bu konuda da aynı durum bulunmaktadır.

Öncelikle başlık parası bir kızın evlenmesi esnasında erkek tarafından beklediği bir ödemedir.Özellikle Asya ve Afrika‘da görülen bu gelenek evliliğin yasal bir süreç haline getirilmesinde kullanılmaktadır.

Doğu kültürlerinde de sıklıkla rastlanan başlık parasının çıkış felsefesi şu şekildedir.Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan aileler kızını bir erkeğe yani başka bir aileye verdiklerinde bir iş gücü kaybı yaşarlar ve bu ekonomik durumu düzeltmek için de bir miktar para talep ederler.Yani kızın erkek tarafının iş gücüne katılması ile denge bozulur ve bu dengenin düzelmesi için bir miktar para talebinde bulunulur.Bunun adına da başlık parası denmiştir.

Ya da ailenin yoksulluğunu gidermek amacı ile de kızın ailesine para ödenebilir.Kız eğer ki evin geçimini sağlıyorsa bu ücret daha da artabilir.

başlık parası

Günümüzde ise yaşam biçimi değiştiği için artık bu gelenek amacını yitirmeye başladı.Amacından çıkınca da sapkın bir düşünce halini aldı.Çünkü aileler çocuklarını pazarlar ve satar konumunda kendini serbest meslek erbabı gibi göstermeye başladı.Devlet ve millet olarak bu tür insanlara ve davranışlara izin vermememiz gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir