Bebeklerde Bıngıldak Nedir ?

Bıngıldak neresi sorusu en çok sorulan sorulardan birisidir. Bıngıldak olarak bilinen ve ebeveynlerin çok dikkat etmeye çalıştığı bebeklerin kafatasının ön tarafında yer alan yumuşak bölge, birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

Bıngıldak nasıl zarar görür ? Nasıl özen göstermeliyim ? gibi birçok soru anne ve babaların aklında bulunuyor. Bu konuyu biraz açarak sizlere yardımcı olmak istedik.

Bıngıldak yumuşak ama sanıldığı kadar da hassas ve korunmasız değil. Darbelere karşı koruyucu olduğunu söylemek gerekir. Ama tabi ki bu durum dikkat etmeyeceğiniz ya da daha rahat davranacağınız anlamına gelmiyor. Bıngıldakta kızarıklık, şişlik ya da içe göçüklük olmadığı sürece çok fazla korkmanıza gerek yok.

bebeklerde bıngıldak

Küçücük dokunuşlardan tereddüt yaşayan ve paranoya bir bakış açısıyla yaklaşan anne ve babalar, bıngıldak olarak bilinen bölge elle hafif bir temas yaşadığında zarar görecek kadar hassas değil. Tabi ki dikkat etmelisiniz. Çünkü sadece darbe değil kusma ya da ishal gibi durumlar bıngıldağın çökmesine, içe göçmesine neden olabilir.

Bıngıldak Neresidir ?

bıngıldak

Kafa kemikleri bir orta noktada birleşir. Birleştiği bu bölge bağ dokudan oluşan yumuşak bir bölgedir ve bıngıldak olarak isimlendirilmektedir. Tıp terimi olarak ise bu bölgeye “fontanel” ismi verilmiştir. Bebeğin kafatasında karşı kaşıya gelen kemiklerin arasında hep bıngıldak vardır. Fakat anne ve babalar sadece arkada ve önde yer alan bıngıldak elle anlaşılabilir. Ebeveynlerin ve doktorların da en çok dikkat ve önem gösterdiği ise ön tarafta yer alan belirgin bıngıldaktır.

Bıngıldak Ne İşe Yarıyor ?

Bıngıldak olmasaydı olacakları nasıl önleyebilirdik. Bebek hayata geldiğinde bebeğin kafatası son şeklini almamıştır ve bu da bebek için ciddi bir risk oluşturur. Var olan bu esnek yağı sayesinde daha kolay bir doğum sağlanmış olur. Doğum esnasında kafa kemiklerinin bu şekilde birbirinden ayrık ve daha yumuşak bir formda olması beyne büyüme imkanı sunar. Bunun nedeni de bebeğin beyin büyümesi ile kafatası büyümesinin aynı anda ve oranda olmamasından kaynaklanmaktadır. Bıngıldak olmasaydı beyin yeteri kadar büyüyemez ve gelişme sağlayamazdı. Bunun sonucunda da zeka geriliği gibi durumlar gözükebilirdi.

Bebeklerde Kaç Tane Bıngıldak Var ?

Bebekler dünyaya geldiğinde başlarında 6 tane bıngıldak yer alıyor. Kafatasının ön kısmında bulunan bıngıldak ise en büyük ve belirgin olanıdır. 9 ila 18 ay aralığında bıngıldaklar kapanır. Bazen bu süre 24 ayı da bulmaktadır. Bazı anormal durumlarda ön bıngıldak doğumda kapalı bir şekilde bulunabiliyor. Ya da 9 ay dolmadan kapanabiliyor. Bu durumda başın büyümesi çok iyi bir şekilde takip edilmelidir.

Bıngıldak Erken Kapanırsa Ne Olur ?

Bazı bebeklerde bıngıldak vaktinden önce kapanabilir. Kemikler daha erken kaynamaya başlayarak bıngıldağı kapatabilir. Bıngıldağın erken kapanması görme ve işitme sorunlarına, beynin gelişememesi gibi durumlara yol açabiliyor. Bu durum iyi bir takip gerektirir.

Bıngıldak Neden Çöker ? 

Bebekte görülen ishal ve kusma gibi sıvı kaybının yaşandığı durumlarda bıngıldakta çökme görülebilir. Bu gibi durumlarda bebeğe yeterince su verilmelidir. Çökme yerine şişme gözüktüğünde ise genellikle menenjit, tümör ve hidrosefali yani beyinde su toplanması vakaları görülür. Bıngıldakta herhangi bir anomali görüldüğünde kesinlikle doktor kontrolüne gitmenizde fayda var.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir