Bebeklerde Fitil Kullanımı

İlaçlar insanlara değişik yollarla verilebilmektedir. Enjeksiyon yoluyla,damarlar yoluyla, ağızdan şurup ve tablet şeklinde, cilde sürülerek verilebilir. Bir diğer yol ise anüsten verilen fitil şeklinde ilaçlardır. Bebeklerde de bazen fitil şeklinde ilaçlar anüsten verilir.  Bebeklerde eğer yüksek ateş varsa ve düşürülemiyorsa ateşleri yada ağızdan şurup almayı reddediyorsa fitil verilebilir. Ayrıca aşırı kabız olan ve ağlayan bebeklerde de fitil verilebilir. Anüs kaslarını uyarıp kakayı atmasını sağlamak için fitil kullanılır. Bebeklerde fitil kullanılırken hassas olunmalıdır. Çünkü anüs hassas bir yapıdadır. Krem sürülüp yada  yağlayıp fitil konulacak yer  yumuşatılır. Ve dik olarak anüs kanalından itilir. Ve belli bir süre sonra fitil kendiliğinden içeri girer.

fitil

Bebeklerde fitil her zaman ilk tercih edilen ilaç yöntemi değildir. Bazı sıkıntılara da yol açabilir. Özellikle prematüre bebeklerde oldukça zararlıdır. Kalbi yavaşlar ve solunum durabilir. Çok dikkatli olunması lazım. Bebeğin çok yüksek ateşi varsa 40 derece kadar anne panik içerisinde ise endişeli halde ise  beklemeden hızla sert hareketlerle fitili yerleştirirken anüsün çatlamasına yol açabilir. Bebek bu durumdan dolayı şiddetli ağrı duyar. Bebek ilerleyen günlerde kakasını yapamaz hale gelir. Çünkü kaka yapmak bebek için ağrılı bir hale gelir. Kaka yapamazsa kabız olur ve kabız olursa ağrılar meydana gelir. Bunun sonucunda kaka daha da çok sertleşir ve anüsü daha çok çizer. Böyle bir kısır döngüler oluşur. Yanlış fitil kullanımı bunlara yol açar.

Fitil kullanımı kurallara uygun olarak yapılırsa bebeklerde alışkanlık oluşturmaz. Ama bebeğin beslenmesi düzenli değil ise, lifli gıdalar ile beslenmiyorsa ve aşırı inek sütü tüketiyorsa, bunlara bağlı olarak kabız oluşur. Sürekli olarak fitil kullanmak bu durumda hatalıdır. Çünkü öncelikle bebeğin beslenme alışkanlığı düzeltilmelidir. Fitil sürekli olarak kullanılırsa anüs kasları gevşemek için sürekli fitil kullanımına ihtiyaç duyar. Bebek fitile bağımlı hale gelir. Kabızlık ağızdan alınan ilaçlarla önlenmeye çalışılmalıdır. ve bebeğin beslenmesine dikkat edilmelidir.  Bu şekilde kabızlık giderilmelidir. Bu açıdan bebeğin kabızlığının nedenleri araştırılarak ona göre tedavi yapılmalıdır. Hemen fitil kullanmak doru değildir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir