Bengal Kedilerinin Bakımı ve Beslenmesi

Bengal kedileri çok hareketli bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle bengal kedilerinin rahat hareket etmelerini sağlayan ortamların onlara sunulması gerekir. Böyle alanların onların enerjilerini boşaltmaları açısından faydalı olacaktır. Aynı zamanda kas gelişimleri açısından da çok fayda sağlayacaktır. Bengal kedilerine ayıracak yeterli vaktiniz yoksa onunla oyun arkadaşı olmasını sağlayacak başka bir kedinin ev içerisinde onunla birlikte yaşamasını sağlamak gerekir. Böylece bu kediler birbirleri ile oynayarak vakit geçirecektir. Bu sayede de onlara fazla vakit ayıramayan sahipleri açısından bir avantaj sağlayacaktır.

bengal kedisi

Bengal kedilerinin iç ve dış parazit mücadelesinin de yapılmasına da özen gösterilmelidir. Bengal kedileri suyu ve suyla oynamayı çok seven hayvanlardır. Lavabodan akan ince su birikintisi ile saatlerce oynayabilirler. Bengal kedileri oyun oynamayı çok severler. Bu nedenle oyun oynayabileceği ortamların onlara sağlanması gerekir.

Bengal kedilerinin beslenmeleri hekimlerin uygun gördükleri mamalar sayesinde sağlanmaktadır. Bengal kedilerinin çene yapıları çok güçlüdür. Mamayı kırma açısından herhangi bir güçlükle karşılaşmazlar. Çok hareketli olduklarından dolayı daha çok enerji içeren mamaların verilmesi faydalı olur. Gün içerisindeki kalori ihtiyacını karşılamak açısından bu mamaların tüketilmesi gerekir. Daha çok kuru mama tüketmelri önerilmektedir. Konserve mamalar ise ara öğün olarak tüketilebilir yada hekimlerin öngördüğü şekilde tüketilebilir.

Bengal kedilerinin tüyleri açısından çok fazla yıkanmamaları gerekir. Ama tüy bakımını rutin olarak her gün yada gün aşırı yapmak gerekir. Böylece tüyleri daha parlak ve sağlıklı olacaktır.

Bengal kedileri obeziteye yatkın bir özelliktedirler. Diğer kedilere oranla daha iridirler. Çok fazla hareket ederler. Enerjik bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle de ön, arka ayak patileri çok uzundur. Bu durumda eklemlerde görülebilecek ortopedik rahatsızlıklar da görülebilir. Tırnaklarının belli düzeylerde kesilmesi gerekir. Aynı zamanda törpülemek de gerekir. Böylece daha rahat hareket ederler. Çok hareketli ırklar oldukları için bir bengal kedi yerine iki bengal kediyi beslemek onların sağlığı açısından daha fazla önem arz eder. Bu sayede kediler birbirleriyle oynayarak hareket ederler ve enerjilerini birlikte atarlar. Bu durum onların gelişimi açısından çok önemlidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir