Berlin Duvarı Tarihi

Schandmauer olarak anılan Berlin Duvarı Doğu Almanya’daki insanların Batı Almanya’ya kaçışını önlemek için yapılmış bir duvardır.Schandmauer anlamı utanç duvarıdır.Duvarın yapılış kararı 13 Ağustos 1961 yılında Doğu Almanya Meclisi tarafından alınmış ve 46 km lik bir uzunlukta oluşturulmuştur.Yasakların özgürlükler karşısında tutunamayacağını birçok örnekte gördüğümüz gibi bu duvarın sonu da aynı şekilde olmuş ve 9 Kasım 1989 yılında duvar yıkılmıştır.Peki bu duvarı kimler neden yaptı?Ya da insanlar neden Doğu’dan Batı’ya kaçıyordu?

Duvarın yapılmasından önce İkinci Dünya Savaşını kaybeden Almanya işgal kuvvetleri tarafından istila edildi.Ülkenin doğusunu Amerika, Fransa ve İngiltere işgal ederken Doğusunu ise Sovyetler Birliği işgal etti.Sovyetler Birliği işgalinden sonra Doğu Almanya ekonomik açıdan sosyalist, yönetim açısından ise otoriter bir hal almaya başladı.Batı’nın gelişmiş ekonomisini gören Doğulu Almanlar Doğu’dan Batı’ya gitmeye başlayınca bir önlem alınması gerektiği konuşulmaya başlandı.1955 yılına kadar 5 yıl gibi bir süre içerisinde 270 bin insan Doğu’dan Batı’ya kaçmıştır. SED( Sosyalist Birlik Partisi) lideri Walter Ulbricht‘in ortaya koyduğu fikirle duvar kararı ortaya konmuştur.

Önce tel örgü çekildi sonrasında duvar yapıldı ve duvarın üstü tel örgülendi.Gözetleme kuleleri, mayın tarlaları da konulmasına rağmen duvar yapıldıktan sonra 5 bin kişi kaçmayı başarmıştır.86 ile 238 arasında kişi hayatını kaybetmiştir.

İlerleyen yıllarda ise Doğu’nun komunizmini Batı’nın Kapitalizminden korumak için gibi gözüken aslında tamamen insanların ülke dışına çıkışını engelleyen duvar  dış ülkerlere çıkışın serbest olmasıyla beraber anlamını yitirmeye başlamıştı.İnsanların diğer ülkelerin başkentlerine giderek bir şekilde serbest olmaları ve çeşitli yollardan Batı’ya geçişleri duvarın varlığının bir anlam taşımadığını gösterdi.

9 Kasım 1989’da yapılan açıklama ile duvarın yıkılma kararı alındı.Gece yarısı saat 3 sularında Brandenburg Kapısı‘ndan itibaren duvar yıkılmaya başlandı.Yüzbinler akın etti ve duvarda buluştu.

Bu olayın Almanların zihninde yeri büyüktür.Duvar yıkıldıktan sonra yol boyunca taşlarla izi belli edilmiş ve taşıtlar üstünden geçerken duvarın üstünden geçtiğini hissetmiştir.

Her yıl çeşitli şekiller anılan bu olay 20. yılından sembolik olarak oluşturulan bir duvarın yıkımıyla anıldı.Ama akıllardan çıkmayacağı kesin…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir