Beyaz Rusya Hakkında Bilgi

Beyaz Rusya‘yı duymayanınız olmasa da hakkında bildiğiniz bilgiler çok ta fazla değildir.Bazılarımız onu diğer ismi olan Belarus ile tanımaktadır.Bu ülke eskiden SSCB’ne bağlı olan bir ülkeyken birliğin dağılmasının ardından bağımsız bir şekilde varlığını sürdürmektedir.Konum olarak Kuzey Avrupa sınırları içerisinde kalan ülkenin başkenti de Minks‘tir.

Belarus’un komşularına bakarsak; batısında Polonya bulunurken kuzeyinde Letonya bulunuyor.Ülkenin kuzeybatısında Litvanya yer alırken doğusunda Rusya, güney kısmında ise Ukrayna yer alıyor.

Ülkenin Moskova’ya olan yakınlığı en dikkat çekici unsurdur.Sovyetler Birliğinin dağılması ile birlikte 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke kendini tüm Dünya’ya tanıtmıştır.Ülke Avrupa sınırları içerisinde idam cezası veren tek ülke olarak farklılık göstermektedir.

Son yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve doğalgaz sorunları yüzünden Rusya ile birleşme kararı almaya çalışmaktadır.Bu konu hakkında görüşmelerin devam ettiği alınan bilgiler arasındadır.

beyaz rusya bayrak
Beyaz Rusya Bayrağı

Beyaz Rusya’nın Coğrafi Özellikleri

Denize kıyısı olmayan bir ülkedir.Arazi yapısına baktığımızda büyük bir kısmının düz ve geniş bataklıklara sahip olduğunu görüyoruz.Bünyesinde oldukça fazla sayıda dere ve göl bulundurmaktadır.Ülkenin yaklaşık %40’ı ormanlardan oluşmaktadır.Neman, Pripyat ve Dinyeper, ülkenin içinden geçen önemli ve büyük nehirlerdir.

Dzyarjınsk Tepesi, ülkenin en yüksek noktasını oluşturuyor.Şaşırabilirsiniz ama en yüksek noktası sadece 345 metre olarak biliniyor.

Beyaz Rusya Halkının Özellikleri 

beyaz rusya arma
Beyaz Rusya Arması

Beyaz Ruslar’ın atalarına baktığımızda İslav kavimlerini görmekteyiz.Bu kavimler şuan ki Beyaz Rusya’nın topraklarına 6 ve 8. yüzyıl arasında geldiler.Geldikten sonra da bu topraklarda yaşayan Fin-Ogur ve Baltik kavimlerini slavlaştırdılar.

Aslına bakarsanız 19. yy’a kadar herhangi bir bağımsız yönetimi yoktu.Rusya 19. yy’da Avrupa ülkeleri ile kendi arasında bir koruyucu bölge oluşturmak için Beyaz Rusya yönetimini oluşturdu.SSCB dağıldıktan sonra da Beyaz Rusya bağımsızlığını ilan etti.Ama Rusya ile dostluğu bozulmadı ve günümüzde tekrar birleşme amaçları devam ediyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir