Bibliyoman Nedir ? Kime Denir ?

Bibliyoman; kitap kurdu, kitap düşkünü, hastalık derecesinde kitap isteği olan kişi, sürekli kitap almak isteyen kişi, kitaplığın yanı sıra büyük bir kütüphaneye sahip olmak isteyen kişi, kitap için elindeki birçok şeyi feda edebilecek düzeyde hastalık derecesine ulaşmış kitap satın alma ve edinme eğilimi olan kişi…

bibliyoman - biblion maniaBu liste uzar gider. Bibliyoman kelimesi iki Yunanca kelimenin birleşiminden oluşmaktadır. Bunlar; “biblion” ve “mania” kelimeleridir. Biblion kelimesi kitap anlamına gelirken, mania kelimesi ise hastalık anlamı taşımaktadır.

Bibliyomani, psikolojik bir rahatsızlık boyutundadır. Bibliyomanlar kitaplık sahibi değil kütüphane sahibi olmak isterler. Tarihte yer alan bibliyomanların kitaplarını koymak için özel yerler yaptırdığı dahi bilinmektedir. Bir kitapçı veya sahafa girdiklerinde ceplerindeki tüm parayı dahi kitaba yatırabilirler. Sürekli sahafları gezerek eski kitapları, tarihi kitapları satın almak ister. Özellikle kitap kokusunu çok severler.

Kitapçalan denilen intihal yaparak başkalarının yazılarını çalarak kitap yapan insanları çok iyi yakalarlar. Sayılı kitapların hangi kütüphanelerde olduğunu takip eder, özel kitapların yerlerini bilirler.

Çoğu insan okuduğu kitabı ya dağıtır ya da almak istemez. Bibliyomanlar ise okudukları kitapları özellikle almak isterler. Kütüphanesine katmak isterler ve dağıtmaktan kaçınırlar.

Bibliyomanlar kütüphanesinin çok özel olmasını isterler. Kimsede bulunmayan kitaplara sahip olma arzusu ile tüm sahafçıları gezmeye çalışırlar. Tarihte yaşanan olaylar bibliyonlar için daha da öteye giderek; kimsede olmayan bir kitaba sahip olmak adına cinayet dahi işlenmiştir.

bibliyomani

Bibliyoman için ilgilenmediği bir konu olsa da kitabın eski ve az sayıda basımı olması yeterlidir. Okumasa da edinmek ister.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir